Felieton
Tematem przewodnim grudniowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest odpowiedzialność dyrektora za żywienie dzieci. Od ponad trzech miesięcy obowiązują nowe przepisy dotyczące żywienia dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Wiesława Mądrowska podpowiada, za co odpowiada dyrektor i co jeszcze warto wiedzieć o nowych wymaganiach w zakresie żywienia zbiorowego dzieci. Aby ułatwić Państwu zapoznanie się z wykazem wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, w bieżącym numerze publikujemy zasady żywienia zbiorowego.
W tym miesiącu przybliżamy również podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy planowaniu budżetu szkoły oraz analizujemy zmiany w przepisach dotyczące korzystania z urlopów dla rodziców.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Państwa uwadze polecamy w szczególności trzy teksty Ewy Fiedorowicz, które publikujemy w rubryce „Fundusze unijne” – „Fundusze unijne dla szkół publicznych – Program ERASMUS +”, „Program ERASMUS + dla młodzieży” i „Projekty centralne”. Specjalistka ds. funduszy unijnych pisze w nich m.in. o działaniach skierowanych do młodzieży, osób z nią pracujących oraz organizacji działających na jej rzecz, firm i instytucji mogących mieć wpływ na rozwój edukacji w czasie wolnym od obowiązkowej nauki.
„Powodem wprowadzenia nowych regulacji w sprawie żywienia dzieci i młodzieży była potrzeba wzmocnienia ochrony zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poprzez ograniczenie dostępu na terenie przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych do środków spożywczych zawierających znaczne ilości składników szkodliwych dla ich rozwoju. Do pracy nad nowymi regulacjami włączeni zostali przedstawiciele instytucji i towarzystw naukowych, a także organizacji pozarządowych, czyli osoby, które na co dzień zaangażowane są w zagadnienia związane z żywieniem dzieci i młodzieży” – pisze Wiesława Mądrowska w artykule zatytułowanym „Odpowiedzialność dyrektora za żywienie dzieci”. Autorka podkreśla, że za ustalenie zakresu obowiązków dla pracowników odpowiedzialnych za sprzedaż środków spożywczych lub zbiorowe żywienie, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, odpowiada dyrektor placówki oświatowej.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z listą zasad żywienia zbiorowego, którą umieściliśmy w dziale „Narzędziownia”. Spis zasad sporządzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia uzupełnia artykuł otwierający listopadowy numer „Monitora Dyrektora Szkoły” o aspekt praktyczny.
W artykule zatytułowanym „Dodatkowe wynagrodzenie roczne” Marta Handzlik przypomina, że „zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w związku z art. 48 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta nauczyciela, pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego”. Autorka dodaje również, że „warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego”.
„Planowanie budżetu placówki na 2016 rok” to artykuł Jacka Steca, który publikujemy w rubryce „Dyrektor i finanse”. Autor przybliża w nim ramy prawne procesu planowania budżetu szkoły oraz zagadnienia związane z procedurą tworzenia projektu planu finansowego placówki i dokonywaniem zmian w planach finansowych jednostek budżetowych. Jacek Stec przypomina, że obowiązek planowania budżetu szkoły spoczywa na dyrektorze placówki oświatowej. Przy konstruowaniu planu musi on współpracować ze służbami pomocniczymi szkoły − głównym księgowym i kierownikiem administracyjnym. Warto przyjrzeć się działaniom, które powinien podejmować dyrektor szkoły wraz ze swoimi służbami, by opracować budżet na miarę potrzeb danej jednostki.
„W dniu 2 stycznia 2016 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która dla pracowników jednostek oświatowych będących rodzicami oznacza korzystanie z niektórych uprawnień rodzicielskich na nowych zasadach” – pisze Joanna Lesińska w artykule zatytułowanym „Urlopy dla rodziców na nowych zasadach”. Po nowelizacji przepisów korzystanie z urlopów związanych z opieką nad dziećmi ma być uproszczone, ujednolicone, uporządkowane i bardziej elastyczne, a także ma wychodzić naprzeciw indywidualnym wyborom i potrzebom pracujących opiekunów dziecka, przy jednoczesnym zwiększeniu uprawnień przysługujących ojcom.
Zawartość dostępna online
Z praktyki szkolnej
Felieton
W mojej szkole nie ma narkotyków
Fundusze unijne
Projekty centralne
Program ERASMUS + dla młodzieży
Fundusze unijne dla szkół publicznych – Program ERASMUS +
Monitor Prawny Dyrektora
Fałszywe adresy dzieci
Jednorazowy dodatek uzupełniający
Narzędziownia
Regulamin szatni
Regulamin biblioteki i czytelni
Przykładowy plan pracy zespołu zadaniowego do spraw wewnątrzszkolnego oceniania w roku szkolnym 2015/2016
Narzędziownia
Plan pracy zespołu ds. wewnętrznego oceniania (zespół zadaniowy)
Regulamin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników
Zasady żywienia zbiorowego (na podstawie rozporządzenia)
Wykaz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty (na podstawie rozporządzenia)
Przewodnik po najważniejszych przepisach prawa i wynikających z nich postanowieniach związanych z produkcją żywności i higieną (ujęcie tabelaryczne)
Monitor Prawny Dyrektora
Urlopy dla rodziców na nowych zasadach
Dodatkowe wynagrodzenie roczne
Dyrektor i finanse
Planowanie budżetu placówki na 2016 rok
Twarzą w twarz
W szkole nie ma miejsca na biały cukier
Temat numeru
Odpowiedzialność dyrektora za żywienie dzieci