Każde pokolenie ma swój czas
Tematem przewodnim listopadowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” są fundusze UE dla szkół publicznych – programy centralne. W artykule otwierającym niniejszym numer czasopisma Ewa Fiedorowicz wskazuje najważniejsze możliwości ubiegania się o środki z programów Infrastruktura i Środowisko, Wiedza Edukacja Rozwój i Europejska Współpraca Terytorialna.
Państwa uwadze polecamy w szczególności wywiad z Carlem Honoré zatytułowany „Slow School”. Kanadyjski dziennikarz i pisarz opowiada w nim o presji w szkolnictwie, pobudzaniu kreatywności uczniów i postulatach ruchu promującego zwolnienie tempa życia.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Joanny Lesińskiej pt. „Nauczyciel na wcześniejszej emeryturze”, który publikujemy w rubryce „Twarzą w twarz”. Autorka przypomina w nim, że nauczyciele zatrudnieni w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Jakie warunki muszą spełnić pedagodzy, aby przejść na wcześniejszą emeryturę? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy artykuł.
W tym samym dziale znajduje się jeszcze jeden tekst Joanny Lesińskiej zatytułowany „Rozliczanie korepetycji”. Radca prawny podkreśla w nim, że „jeżeli nauczyciel ma wątpliwości, czy udzielane przez niego korepetycje powinny być rozliczane z fiskusem jako działalność wykonywana osobiście, czy w ramach działalności gospodarczej, powinien zasięgnąć informacji w swoim urzędzie skarbowym lub wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. W celu uzyskania informacji powinien podać jak najwięcej szczegółów dotyczących warunków udzielania korepetycji”.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy szkół zobowiązani są do wdrażania nowych zasad nadzoru pedagogicznego, pamiętając o nowo zdefiniowanych terminach i działaniach. Liczba wymagań pozostała taka sama, lecz zostały one na nowo sformułowane w opisie charakterystyki. Jednym z filarów nowego systemu nadzoru pedagogicznego w polskich placówkach oświatowych jest ewaluacja wewnętrzna. Jest nadrzędnym celem jest wsparcie szkół w rozwoju i podnoszeniu jakości edukacji. Aby ułatwić Państwu realizację tego obowiązku, w niniejszym numerze publikujemy propozycję narzędzi badawczych do ewaluacji wewnętrznej.
W listopadowej „Narzędziowni” przekazujemy naszym czytelnikom również szereg innych materiałów, a wśród nich „Program i materiały szkoleniowe – zmiany w programie profilaktycznym szkoły i programie wychowawczym”. Chcemy tym samym podkreślić, że wyjaśnienie podstawowych zagadnień, potrzeb i formalnych uwarunkowań programu profilaktycznego szkoły jest ważne z uwagi na wiele nieprawidłowości w realizacji zadań w tym zakresie. Wyniki kontroli przeprowadzonej w placówkach edukacyjnych w latach 2010/2011 i 2011/2012 przez NIK zwracają uwagę na niską jakość szkolnych programów profilaktyki w zakresie przeciwdziałania narkomanii, powierzchowne lub nierzetelne wdrażanie działań przez dyrektorów szkół, a także na fakt, że realizowane działania powielano z roku na rok bez dokonywania oceny ich skuteczności.
„Czy różnice w zakresie rozwoju psychicznego między chłopcami a dziewczętami są warunkowane biologicznie, czy też wynikają z uwarunkowań kulturowych? Na to pytanie badacze problemu szukają odpowiedzi od wielu lat. Współczesny świat za wszelką cenę chce eliminować odmienność płci żeńskiej i męskiej. Takie działania wydają się zbędne, ponieważ różnice istnieją, są widoczne i potrzebne. Inną kwestią jest eliminowanie drobnych dysonansów wynikających ze stereotypizacji ról społecznych. Pozwala to na poszerzanie horyzontów myślowych i odnalezienie się w innych niż przypisane kreacjach społecznych” – pisze Aleksandra Kubala-Kulpińska w artykule zatytułowanym „Płeć w szkolnej ławce, czyli o edukacji zróżnicowanej”. Autorka przybliża w nim niejednorodny – koedukacyjny i zróżnicowany – homogeniczny model w edukacji dziewcząt i chłopców.
W listopadowym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” Marta Handzlik analizuje przepisy regulujące wynagrodzenie dyrektora szkoły. „Zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela, wynagrodzenie nauczycieli, w tym dyrektorów szkół, składa się z: wynagrodzenia zasadniczego, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54” – przypomina specjalistka w zakresie prawa oświatowego w artykule zatytułowanym „Wynagrodzenie dyrektora szkoły”, znajdującym się w rubryce „Dyrektor i finanse”.
Zawartość dostępna online
Felieton
Każde pokolenie ma swój czas
Cyfrowa szkoła
Nauczyciele wsieci
Z praktyki szkolnej
Płeć w szkolnej ławce, czyli o edukacji zróżnicowanej
Rola nauczyciela w kształtowaniu wizerunku szkoły
Dyrektor i finanse
WYNAGRODZENIE dyrektora szkoły
Zmiany w klasyfikacji budżetowej
Monitor Prawny Dyrektora
Nauczyciel na wcześniejszej emeryturze
Narzędziownia
Propozycja narzedzi badawczych doewaluacji wewnetrznej: wszkole respektowane sa normy społeczne
Program i materiały szkoleniowe – zmiany w szkolnym programie profilaktyki i programie wychowawczym
Monitor Prawny Dyrektora
Rozliczanie korepetycji
Odpowiedzi eksperta na pytania Czytelników
Nauczyciel na urlopie okolicznościowym
Twarzą w twarz
SLOW SCHOOL– rozmowa z Carlem Honoré o presji w szkolnictwie oraz pobudzaniu kreatywnosci uczniów
Temat numeru
Fundusze UE dla szkół publicznych – programy centralne