Gimnazjum. „Za”, a nawet „przeciw”
Tematem przewodnim lutowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest edukacja patriotyczna. Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej wobec edukacji patriotycznej i dobre praktyki w zakresie kształcenia postaw patriotycznych przybliża Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma. W tym miesiącu analizujemy również przepisy prawne, na podstawie których uchwala się budżet szkoły – plan finansowy jednostki budżetowej.
Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu miesiąca z Joanną Jeżak, założycielką pierwszej w Polsce szkoły prowadzonej według zasad pedagogiki gestalt. W artykule zatytułowanym „Szkoła domowa” pedagog i psychoterapeutka wymienia rodzaje szkół alternatywnych, radzi, jak wybrać szkołę odpowiednią dla dziecka i wyjaśnia, czym charakteryzuje się szkoła domowa.
„Czy patriotyzmu można nauczyć? To pytanie zawsze wywołuje wiele emocji, zamieszania. Jedni twierdzą, że tak, inni twierdzą, że nie − z tym trzeba się urodzić, to trzeba czuć. Jednak niezależnie od tego, co sądzimy na ten temat, obowiązkiem każdego z nas jest zaszczepiać w młodych ludziach zasady, które pozwolą im odnaleźć się w dorosłym życiu i dokonywać właściwych wyborów. Nie trzeba tworzyć specjalnych programów czy podręczników do edukacji patriotycznej − my dorośli najlepiej nauczymy młode pokolenie patriotyzmu poprzez własne zachowania” – pisze Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Edukacja patriotyczna. Dobre praktyki”. Autor wyjaśnia w nim, czym jest patriotyzm i jak rozumieją to pojęcie współcześni uczniowie.
Jakie są różnice pomiędzy zatrudnieniem nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy i Karty Nauczyciela? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule Marty Handzlik zatytułowanym „Kodeks a karta”, który publikujemy w rubryce „Monitor prawny dyrektora”. Autorka podkreśla w nim, że „najważniejszym przepisem regulującym kwestię nawiązania stosunku pracy z nauczycielem jest art. 10 Karty Nauczyciela. Zgodnie z tym przepisem, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole lub przedszkolu, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej − w zespole szkół, na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Karta Nauczyciela rozróżnia więc stosunek pracy na podstawie mianowania i na podstawie umowy o pracę (ten drugi przypadek nie jest tożsamy z zatrudnieniem na podstawie Kodeksu pracy)”.
Państwa uwadze polecamy również artykuł Marty Handzlik zatytułowany „Wszawica w szkole. Obowiązki dyrektora w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci”, w którym znajdą Państwo zbiór zasad dotyczących dokonywania kontroli czystości uczniów i przykładową procedurę postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole czy w przedszkolu. Autorka tekstu przypomina, że „zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, zapewnienie warunków organizacyjnych do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych jest obowiązkiem dyrektora placówki”. Przepis ten dotyczy także kwestii związanych z występowaniem wszawicy w szkole.
Program wychowawczy szkoły podstawowej opracowywany jest na podstawie diagnozy potrzeb placówki, środowiska uczniów, ich rodzin i najbliższego otoczenia. Aby ułatwić Radzie Pedagogicznej i Radzie Rodziców sformułowanie głównych działań wychowawczych szkoły, w dziale „Monitor prawny dyrektora” publikujemy przykładowy program wychowawczy szkoły podstawowej w ujęciu tabelarycznym.
Ponadto, w dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo program wychowawczy szkoły podstawowej na rok szkolny 2015/2016, zaś w rubryce „Z praktyki szkolnej” informacje o tym, jak uchwalić budżet szkoły – plan finansowy jednostki budżetowej.
Zawartość dostępna online
Z raportów IBE
Gimnazjum. „Za”, a nawet „przeciw”
Współpraca z rodzicami
Ponoszenie wydatków szkolnych
Podejmowanie decyzji w sprawach szkolnych
Z praktyki szkolnej
Nowe formy wspomagania
Nowe formy wspomagania
Współpraca szkoły z organem prowadzącym w 2016 roku
Narzędziownia
Program wychowawczy szkoły podstawowej na rok szkolny 2015/2016
Wzór dokumentu „Uchwała w sprawie wyników końcowej klasyfikacji uczniów” jest propozycją dla szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów – dla klas kończących naukę
Załącznik do regulaminu przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkoły w ramach środków z Funduszu Zdrowotnego
Narzędziownia
Regulamin przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkoły w ramach środków z Funduszu Zdrowotnego
System badania osiągnięć uczniów w szkole
Monitor Prawny Dyrektora
Czytelnicy pytają
Kodeks a Karta
Wszawica w szkole. Obowiązki dyrektora w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci
Umowy o pracę na czas określony według nowych zasad
Twarzą w twarz
Szkoła domowa
Temat numeru
Edukacja patriotyczna. Dobre praktyki