Dokumentowanie udzielania uczniom pomocy psychologiczno- -pedagogicznej w szkołach – dokumentacja obowiązkowa i uzupełniająca
Tematem przewodnim styczniowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest organizacja pracy placówki w trakcie ferii. W tym miesiącu piszemy również o zmianach w podstawie prawnej funkcjonowania systemu oświatowego w Polsce, które szczegółowo doprecyzowano w nowelizacji ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela. Wyjaśniamy także czym jest edukacja włączająca i jakie są założenia tego ogólnoświatowego trendu.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Edukacja włączająca stanowi sposób organizacji edukacji uwzględniający różnorodność uczniów wynikającą z niepełnosprawności, z jednoczesnym dostosowaniem systemu szkolnego do indywidualnego tempa nauki, uzdolnień, trudności każdego ucznia. Edukacja włączająca, wykluczając potrzebę segregacji uczniów, stanowi alternatywę dla integracji ucznia w środowisku szkolnym, która zakłada dostosowanie ucznia do realiów systemu edukacji” – wyjaśnia Magdalena Mikoś-Korzeń w artykule zatytułowanym „Czym jest edukacja włączająca?”. Jakie są podstawy prawne edukacji włączającej w roku szkolnym 2017/2018? Które rozwiązania z zakresu edukacji włączającej przewiduje istniejący system oświaty? W jaki sposób można poprawić możliwości kształcenia uczniów niepełnosprawnych? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym tekście.
„Zmienione uprawnienia rady pedagogicznej w świetle aktualnych przepisów prawnych” to artykuł Jana Lewandowskiego, który publikujemy w dziale „Pod paragrafem”. Autor dokonuje w nim podziału podstawowych kompetencji rady pedagogicznej i wymienia uprawnienia opiniodawcze wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Jan Lewandowski przypomina również, że przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły lub placówki, co oznacza, że to on zwołuje i prowadzi zebrania rady pedagogicznej, a zarazem jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
W tej samej rubryce publikujemy tekst Jana Lewandowskiego zatytułowany „Karta Nauczyciela w nowej odsłonie”. Autor przybliża w nim zmiany w zakresie awansu zawodowego, obowiązków zawodowych, wynagradzania, uprawnień socjalnych i oceny pracy nauczycieli, które zostały uregulowane w znowelizowanej ustawie z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela. „Sama Karta Nauczyciela z praktycznego punktu widzenia jest najważniejszym aktem prawnym regulującym wszelkie sprawy nauczycieli. Jej poszczególne zapisy wywołują daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania nauczycieli w całym systemie edukacyjnym. Dlatego właśnie staramy się dokładnie analizować wszelkie zmiany dokonywane w jej zapisach. Były one przewidywane wraz z wdrożeniem reformy systemowej w oświacie, a w zasadzie stanowią jej logiczną konsekwencję” – podkreśla Jan Lewandowski.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Ewy Norkowskiej pt. „Nowe zasady realizacji indywidualnego programu lub toku nauki”, w którym autorka przybliża reguły postępowania w procesie ubiegania się o indywidualny tok lub program nauki. „Zarówno w szkole powszechnej, jak i szkole artystycznej indywidualny tok nauki może być realizowany według programu nauczania objętego szkolnym zestawem programów nauczania lub indywidualnego programu nauki. Nauczyciel szkoły publicznej prowadzący zajęcia edukacyjne, których dotyczy wniosek o udzielenie zezwolenia na indywidualny program nauki, opracowuje indywidualny program nauki lub akceptuje indywidualny program nauki opracowany poza szkołą, który uczeń ma realizować pod jego kierunkiem. Indywidualny program nauki nie może obniżyć wymagań edukacyjnych wynikających ze szkolnego zestawu programów nauczania ustalonego dla danej klasy. W pracy nad indywidualnym programem nauki może uczestniczyć nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w szkole wyższego stopnia, nauczyciel doradca metodyczny, psycholog, pedagog zatrudniony w szkole oraz zainteresowany uczeń” – pisze Ewa Norkowska.
Ponadto, w bieżącym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” publikujemy wzory pism, które ułatwią Państwa codzienną pracę – zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności nauczyciela wychowawcy świetlicy, wniosek o udzielenie zezwolenia na indywidualny tok nauczania, zezwolenie na indywidualny tok nauczania dla ucznia i odmowę zezwolenia na indywidualny tok nauki.
Zawartość dostępna online
Narzędziownia
Dokumentowanie udzielania uczniom pomocy psychologiczno- -pedagogicznej w szkołach – dokumentacja obowiązkowa i uzupełniająca
Odmowa zezwolenia na indywidualny program/tok nauki ucznia
Zezwolenie na indywidualny programu/tok nauki dla ucznia
Wniosek o udzielenie zezwolenia na indywidualny program/tok nauki
Zakres działań szkoły związanych z edukacją włączającą uczniów niepełnosprawnych − podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach oświaty
Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej
Zakres zadań, uprawnień i odpowiedzialności nauczyciela wychowawcy świetlicy
Przykład sprawozdania z działalności szkoły za I okres roku szkolnego 2017/2018
W kadrze dyrektora
Obowiązek współpracy rady pedagogicznej wynikający z obowiązujących regulacji prawnych
Z życia szkoły
Czym jest edukacja włączająca?
Dyrektor i finanse
O zmianach w finansowaniu oświaty
Pod paragrafem
Zmienione uprawnienia rady pedagogicznej w świetle aktualnych przepisów prawnych
Nowe zasady realizacji indywidualnego programu lub toku nauki
Działalność świetlicy w zreformowanych szkołach
Karta Nauczyciela w nowej odsłonie
Twarzą w twarz
Szkoła na dopalaczach
Temat numeru
Organizacja pracy placówki w trakcie ferii