Zindywidualizowana ścieżka kształcenia jako nowa forma wspomagania ucznia
Tematem przewodnik grudniowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” są obowiązki dyrektora szkoły związane z zakończeniem roku kalendarzowego. Zagadnienia dotyczące reformy systemu edukacyjnego i bieżącego funkcjonowania szkoły lub placówki oświatowej analizuje Jan Lewandowski w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma. Ponadto, w tym miesiącu przybliżamy również standardowe zasady postępowania w przypadku przenoszenia w stan nieczynny nauczyciela.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Plan wspomagania nauczycieli w realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Państwa uwadze polecamy artykuł Jana Lewandowskiego zatytułowany „Stan nieczynny nauczyciela w roku szkolnym 2017/2018”, który publikujemy w dziale „W kadrze dyrektora”. Autor podkreśla w nim, że stan nieczynny nauczyciela to szczególna, wręcz specyficzna forma decyzji kadrowej, podejmowana w bardzo konkretnych sytuacjach. Sytuacje te zostały opisane w obowiązujących przepisach oświatowych. Możliwości przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny i jego konsekwencje są precyzyjnie usankcjonowane w art. 20 ustawy Karta Nauczyciela.
W tej samej rubryce publikujemy tekst Ewy Norkowskiej zatytułowany „Pozapedagogiczne obowiązki dyrektora szkoły”. Autorka wymienia w nim obowiązki dyrektora szkoły jako pracodawcy, zarządcy nieruchomości, organizatora BHP i osoby zarządzającej budżetem jednostki oświatowej, a także przedstawia pozapedagogiczne zadania kierownika placówki edukacyjnej w ujęciu tabelarycznym.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Magdaleny Mikoś-Korzeń pt. „Zindywidualizowana ścieżka kształcenia jako nowa forma wspomagania ucznia”, który publikujemy w rubryce „Z życia szkoły”. Adwokat pisze w nim, że „jedną z form kształcenia wychodzącą naprzeciw potrzebom i możliwościom uczniów z niepełnosprawnościami jest – obok nauczania indywidualnego – także indywidualna ścieżka kształcenia. Wprowadza ją § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach”. Dla kogo organizowana jest zindywidualizowana ścieżka kształcenia? Jakie zajęcia obejmuje ta forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Jak przebiega procedura ubiegania się o indywidualną ścieżkę kształcenia? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym tekście.
„Zmienione zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej” to artykuł Jana Lewandowskiego, który publikujemy w rubryce „Pod paragrafem”. Autor analizuje w nim zmiany w przepisach dotyczące prawidłowego prowadzenia dokumentacji szkolnej. „W odróżnieniu od dokumentacji czysto ewidencyjnej, w szkole jest prowadzona dokumentacja odwzorowująca przebieg procesu edukacyjnego. Do tej grupy dokumentów szkolnych zaliczane są różnego typu dzienniki. Jest ich kilka rodzajów, a każdy z nich jest przeznaczony do odnotowywania innych działań szkolnych” – podkreśla Jan Lewandowski. W niniejszym tekście przedstawiono przykłady właściwego odnotowywania szeroko rozumianej aktywności szkolnej.
Zawartość dostępna online
Z życia szkoły
Zindywidualizowana ścieżka kształcenia jako nowa forma wspomagania ucznia
W kadrze dyrektora
Pozapedagogiczne obowiązki dyrektora szkoły
Stan nieczynny nauczyciela w roku szkolnym 2017/2018
Integracja grona pedagogicznego wyzwaniem dla dyrektora szkoły
Pod paragrafem
Nowe rozwiązania w przepisach wykonawczych o kształceniu specjalnym
Narzędziownia
Plan wspomagania nauczycieli w realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Zakres informacji zawarty we wniosku nauczyciela o dopuszczenie programu nauczania do użytku w danej szkole
Decyzja o dopuszczeniu programu nauczania do użytku w szkole – przykład
Narzędziownia
Analiza wniosku do poradni psychologiczno-pedagogicznej o przeprowadzenie diagnozy ucznia w przypadku braku efektów pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Analiza prawidłowości procedury objęcia ucznia zindywidualizowaną ścieżką kształcenia
Analiza prawidłowości procedury dopuszczania programu do użytku w danej szkole
Przykład bilansu jednostki budżetowej
Pod paragrafem
Zmienione zasady prowadzenia dokumentacji szkolnej
Dyrektor i finanse
Sprawozdanie fi nansowe za rok 2017
Twarzą w twarz
Szkoła – miejsce, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje talenty – rozmowa z Rzecznikiem Praw Dziecka – Markiem Michalakiem
Temat numeru
Zadania dyrektora szkoły związane z zakończeniem roku kalendarzowego