Nieletnia mama – uczennica w szkolnej ławce
Tematem przewodnim listopadowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” są zadania dyrektora szkoły związane z wdrażaniem nowej podstawy programowej. W tym miesiącu poruszamy również problematykę przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, publikując porady dla dyrektorów dotyczące tego, jak zapobiegać cyberprzemocy w szkole.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Bezpieczny internet w szkole. Jak zapobiegać cyberprzemocy?” to tytuł wywiadu miesiąca z Jackiem Pyżalskim, pedagogiem specjalnym. W rozmowie z Małgorzatą Nahajowską ekspert radzi, jak zapobiegać cyberprzemocy w szkole i jaka jest rola dyrektora w tym zakresie. „Jeśli chodzi o profilaktykę cyberprzemocy w szkole, to warto wspomnieć o niedocenianym temacie, jakim jest tzw. profilaktyka pozytywna, czyli kwestia uczenia młodych ludzi rozsądnego, odpowiedzialnego i wartościowego korzystania z mediów, w szczególności z internetu. Zadaniem szkoły jest oswojenie mediów w szkole, czyli pozytywne uczenie korzystania z nich, a nie całkowity zakaz, który nie jest skuteczną metodą. Okazuje się, że szkoły, które praktykują ten sposób, nie zwalczają cyberprzemocy, ponieważ uczniowie korzystają z telefonów i internetu po lekcjach, więc problem nie znika. Można zacząć od takich działań, jak np. zachęcanie młodych ludzi, aby robili coś na rzecz szkoły, podejmowali sensowne działania, jak np. dyskusje na różne tematy, dokumentowanie podejmowanych inicjatyw. Jest to zaniedbywana część profilaktyki, ponieważ zapobieganie cyberprzemocy czy przemocy kojarzy się przede wszystkim z zajmowaniem się rzeczami negatywnymi, takimi jak agresja” – podkreśla Jacek Pyżalski.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Jana Lewandowskiego pt. „Zadania dyrektora szkoły związane z wdrażaniem nowej podstawy programowej, otwierającego niniejszy numer czasopisma. Autor wymienia w nim obowiązki dyrektora szkoły wynikające z zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego i podstawowe akty prawne związane z obowiązkiem realizacji podstawy programowej.
Państwa uwadze polecamy w szczególności artykuł Ewy Norkowskiej pt. „Nadzór dyrektora nad praktyczną realizacją edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej jako jednego z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018”, który publikujemy w dziale „Pod paragrafem”. Autorka przybliża w nim zadania nauczyciela i dyrektora w zakresie realizacji podstawy programowej i formy, w jakich powinien być prowadzony nadzór pedagogiczny.
W tym samym dziale znajduje się artykuł Joanny Lesińskiej zatytułowany „Kompetencje rady rodziców. Co się zmienia po reformie oświaty?”, w którym znajdą Państwo analizę obecnej podstawy prawnej regulującej uprawnienia szkolnego organu reprezentującego rodziców. „Reforma oświaty nie zniosła działania w szkołach rad rodziców jako społecznego organu w systemie oświaty. Nie działa on jedynie w szkołach: dla dorosłych, policealnych dla młodzieży, w zakładach opieki zdrowotnej i jednostkach pomocy społecznej, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, przy zakładach karnych i aresztach śledczych, pomaturalnych, bibliotekarskich i animatorów kultury oraz policealnych kształcących w zawodach artystycznych. Bez zmian pozostaje tryb wyłaniania rady rodziców na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. W tajnych wyborach zebranie rodziców uczniów danego oddziału wyznacza radę oddziałową, z której następnie jeden przedstawiciel rady oddziałowej jest wyłaniany do rady rodziców, a w szkole artystycznej przedstawiciele rodziców są wyłaniani w liczbie określonej w statucie szkoły przez ogół rodziców szkoły w tajnych wyborach” – podkreśla autorka.
Ponadto, w bieżącym wydaniu „Monitora Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu materiały do realizacji projektu ewaluacji wewnętrznej i przykładowy harmonogram działań ewaluacyjnych. Celem proponowanej ewaluacji wewnętrznej jest identyfikacja potrzeb nauczycieli w zakresie uczenia dzieci i młodzieży odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
Zawartość dostępna online
Z życia szkoły
Nieletnia mama – uczennica w szkolnej ławce
Pod paragrafem
Nowe przepisy dotyczące oceniania i przeprowadzania egzaminów
Nadzór dyrektora nad praktyczną realizacją edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej jako jednego z kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018
Kompetencje rady rodziców. Co się zmienia po reformie oświaty?
W kadrze dyrektora
Wystąpienie przed komisją finałem procedury awansu zawodowego. Rozmowa kwalifikacyjna a egzamin kwalifikacyjny
Narzędziownia
Ewaluacja wewnętrzna – diagnoza kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych
Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej dyrektora szkoły/placówki
Narzędziownia
Zadania dyrektora związane z wdrażaniem podstawy programowej
Narzędzia pomocne w podsumowywaniu kontroli zarządczej
Dyrektor i finanse
Podsumowanie kontroli zarządczej za rok 2017
Planowanie budżetu publicznej szkoły na rok 2018. Zadania dyrektora
Twarzą w twarz
Bezpieczny internet w szkole. Jak zapobiegać cyberprzemocy? Rozmowa pedagogiem specjalnym – Jackiem Pyżalskim
Temat numeru
Zadania dyrektora szkoły związane z wdrażaniem nowej podstawy programowej