Mediacje w szkole
Tematem przewodnim październikowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest organizacja działań szkolnych związanych z nowelizacją statutu i pozostałych dokumentów szkolnych. W tym miesiącu piszemy również o nowej polityce oświatowej i zmianach w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nowe zasady dotyczące wolontariatu w szkole omawia dla Państwa Joanna Lesińska, zaś Jan Lewandowski przypomina o podstawowych obowiązkach dyrektora, do których zalicza się organizacja ewaluacji wewnętrznej w szkole.
„Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” to tytuł wywiadu miesiąca z Edytą Szczepkowską – terapeutą pedagogicznym. W rozmowie z Małgorzatą Nahajowską ekspertka opowiada o zmianach związanych z edukacją dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami, które nastąpiły po wprowadzeniu reformy edukacji oraz przybliża zasady organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach SPE.
„Rola dyrektora polega przede wszystkim na znalezieniu sposobu wykorzystania zmian reformy dla poprawy jakości i efektywności funkcjonowania szkoły. W zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dyrektor szkoły uzgadnia warunki współpracy z: rodzicami uczniów, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami, a także podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży. Dyrektor organizuje wspomaganie szkoły w zakresie realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegające na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości udzielanej pomocy” – podkreśla Edyta Szczepkowska.
Ewaluacja wewnętrzna w szkole – prezentacja wniosków wynikających z analizy ewaluacyjnej
Lektura artykułu Joanny Lesińskiej pt. „Wolontariat w szkole od 1 września 2017 roku” pozwoli Państwu zapoznać się z nowymi przepisami porządkującymi kwestie związane z wolontariatem w szkole. Radca prawny podkreśla, że „wraz z reformą oświaty poszerzeniu ulegną obowiązujące regulacje dotyczące działalności wolontariuszy w jednostkach oświatowych. Ich dodatkowe uszczegółowienie powinno nastąpić w statucie publicznej szkoły”.
Ponadto, w bieżącym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” publikujemy wzory pism, które ułatwią Państwa codzienną pracę – kartę badania potrzeb szkoleniowych nauczycieli, analizę potrzeb doskonalenia nauczycieli w postaci ankiety, analizę programu nauczania, zestawienie wyników ewaluacji wewnętrznej w szkole, przykład zestawienia zakresu monitorowania pracy szkoły, harmonogram prac nad dokumentacją szkolną oraz zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności nauczyciela współorganizującego kształcenie uczniów niepełnosprawnych.
„Mediacje w szkole” to artykuł Małgorzaty Łoskot, który publikujemy w rubryce „Z życia szkoły”. Autorka wyjaśnia w nim, czym jest mediacja na gruncie szkoły, przybliża specyficzne techniki prowadzenia pertraktacji i wymienia walory prowadzenia mediacji w szkole.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Joanny Lesińskiej pt. „Urlopy nauczycielskie w świetle nowych przepisów oświatowych”, który publikujemy w rubryce „W kadrze dyrektora”. Autorka przybliża w nim nowe rozwiązania dotyczące urlopów wypoczynkowych nauczycieli i modyfikacje zasad korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Państwa uwadze polecamy również tekst Ewy Norkowskiej zatytułowany „Nowa formuła doradztwa zawodowego jako jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2017/2018”, znajdujący się w rubryce „Pod paragrafem”. Autorka przybliża w nim historię doradztwa zawodowego w Polsce, podstawę prawną poradnictwa i zmiany proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie realizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego w szkołach.
W tym samym dziale publikujemy tekst Małgorzaty Łoskot zatytułowany „Nowe regulacje prawne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej”. Pedagog specjalny i socjoterapeuta podkreśla w nim, że wraz z nadejściem nowego roku szkolnego wszedł w życie szereg rozporządzeń dotyczących zmian w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Lektura niniejszego tekstu pozwoli Państwu zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Zawartość dostępna online
Z życia szkoły
Mediacje w szkole
Nauka dla samorozwoju, a nie dla ocen
W kadrze dyrektora
Urlopy nauczycielskie w świetle nowych przepisów oświatowych
Pod paragrafem
Wolontariat w szkole od 1 września 2017 r.
Nowe regulacje prawne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Nowa formuła szkolnictwa zawodowego – co się zmienia i jakie są tego konsekwencje
Nowa formuła doradztwa zawodowego jako jeden z kierunków realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2017/2018
Narzędziownia
Zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności nauczyciela współorganizującego kształcenie uczniów niepełnosprawnych
Analiza programu nauczania – układ tabelaryczny
Potencjalne działania wynikające z rekomendacji ewaluacyjnych
Diagnoza sytuacji w radzie pedagogicznej − odpowiedzi
Diagnoza sytuacji w radzie pedagogicznej − pytania
Raporty i sprawozdania
Wnioski wynikające z analizy ewaluacyjnej
Zestawienie wyników ewaluacji wewnętrznej szkoły
Pod paragrafem
Nowe regulacje prawne dotyczące nadzoru pedagogicznego i ich konsekwencje
Twarzą w twarz
Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Temat numeru
Organizacja działań szkolnych związanych z nowelizacją statutu i pozostałych dokumentów szkolnych
Plany i harmonogramy pracy
Przykładowy układ planu nauczania
Zadania wynikające z rekomendacji ewaluacyjnych
Harmonogram prac nad dokumentacją szkolną
Arkusze obserwacyjne
Zakres monitorowania pracy szkoły – przykład zestawienia
Arkusz kontroli sposobu oceniania
Analiza programu nauczania
Ankiety i kwestionariusze
Diagnoza sytuacji w Radzie Pedagogicznej - odpowiedzi
Diagnoza sytuacji w Radzie Pedagogicznej - pytania
Dokumentacja kadrowa
Analiza potrzeb doskonalenia nauczycieli
Karta badania potrzeb szkoleniowych nauczycieli