Nowe zasady oceniania pracy dyrektora szkoły - zadania podmiotów oceniających
Tematem przewodnim lutowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest realizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowej rzeczywistości oświatowej. W tym miesiącu piszemy również o rozwiązaniach kadrowych związanych z przeprowadzaniem reformy oświaty, procesie likwidacji gimnazjów i przekształceniach jednostek oświatowych oraz o projekcie podstawy programowej kształcenia ogólnego i w zawodach.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Pod koniec minionego roku kalendarzowego dokonano istotnych zmian prawnych w systemie oświaty, wpływających m.in. na zasady pracy z uczniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Przyjęte zmiany co do zasady w sposób bezpośredni nie wpływają na podstawowe zadania związane z realizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej, lecz inaczej je sytuują. Zarówno zmienione, jak i obowiązujące podstawy prawne dotyczące podejmowania zadań oświatowych w tym zakresie przybliża czytelnikom Jan Lewandowski w artykule zatytułowanym „Realizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w nowej rzeczywistości oświatowej”.
„W związku z obowiązywaniem nowych podstaw programowych (począwszy od dnia 1 września 2017 roku), na ich ostateczną treść będą musieli zwrócić szczególną uwagę dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych, szkół specjalnych przysposabiających do pracy oraz szkół branżowych I stopnia i policealnych” – przypomina Joanna Lesińska w artykule zatytułowanym „Projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz w zawodach”. Radca prawny przybliża również czytelnikom harmonogram stosowania podstaw programowych i najistotniejsze założenia projektu podstawy programowej kształcenia ogólnego i w zawodach.
Dyrektor powinien potwierdzić na piśmie fakt zatrudnienia nauczyciela przez mianowanie na podstawie art. 10 ust. 5b ustawy Karta Nauczyciela, gdy w trakcie trwania stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym zaistnieją przesłanki, o których mowa w art. 10 ust. 5a rzeczonej ustawy. Aby umożliwić Państwu realizację tego obowiązku, w dziale „Narzędziownia” publikujemy wzór pisma potwierdzającego przekształcenie stosunku pracy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego.
Pozostając wciąż w temacie likwidacji gimnazjów i przekształceń jednostek oświatowych – w dziale „Pod paragrafem” publikujemy informacje związane z nowymi obowiązkami dyrektorów, które wynikają z transformacji dotychczasowego systemu szkolnictwa. Najważniejsze zagadnienia prawne z tym związane przybliża dla Państwa Magdalena Mikoś-Korzeń w artykule zatytułowanym „Reforma oświaty – praktyczne aspekty wprowadzania zmian”.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu pt. „Kwalifikacje nauczycieli religii i ich zatrudnianie”, w którym Magdalena Mikoś-Korzeń przybliża wymagania stawiane nauczycielom religii katolickiej w liceach ogólnokształcących i technikach. „Nauczyciel religii zostaje zatrudniony zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela (na podstawie mianowania lub w ramach stosunku pracy) przez szkołę, do której został skierowany. Zatrudnienia nauczyciela religii celem prowadzenia zajęć w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym lub na terenie kilku szkół dokonuje się również na podstawie Karty Nauczyciela, jednak przez dyrektora tylko jednej szkoły wskazanej przez organ prowadzący szkołę (gminę) lub przez organ wskazany w porozumieniu między szkołą a właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym” – pisze autorka.
Ponadto, w bieżącym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” publikujemy wzory pism, które ułatwią Państwa codzienną pracę – zgodę na cofnięcie wypowiedzenia, potwierdzenie przekształcenia stosunku pracy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego (zatrudnienie nauczyciela przez mianowanie) i odmowę udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie art. 73 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela.
Zawartość dostępna online
Z praktyki szkolnej
Nowe zasady oceniania pracy dyrektora szkoły - zadania podmiotów oceniających
W kadrze dyrektora
Kwalifikacje i zatrudnianie nauczycieli religii
Reforma a najważniejsze kwestie kadrowe
Dodatek za pracę z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
Pod paragrafem
Odpowiedzialność szkoły za szkodę wyrządzoną uczniowi - studium przypadku II
Finalna odsłona reformy edukacji - kluczowe zmiany okiem prawnika
Narzędziownia
Odmowa udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie art. 73 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela
Pismo w sprawie wyrażenia zgody na cofnięcie wypowiedzenia
Narzędziownia
Wzór pisma potwierdzającego przekształcenie stosunku pracy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego
Arkusz kontroli do oceny pracy dyrektora szkoły
Pod paragrafem
Reforma oświaty praktyczne aspekty wprowadzania zmian
Projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz w zawodach
W kadrze dyrektora
Sytuacja nauczycieli w związku z reformą oświaty
Felieton
Stanowiska kierownicze w okresie przejściowym
Temat numeru
Realizacja pomocy psychologiczno- -pedagogiczne w nowej rzeczywistości oświatowej