Menedżer w szkole, menedżer w klasie
Tematem przewodnim marcowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” są zmienione zasady postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. W tym miesiącu piszemy również o sytuacji dyrektorów i wicedyrektorów szkół w związku z reformą edukacji, warunkach i organizacji działalności świetlicy szkolnej w kontekście potrzeb uczniów i rodziców oraz proponujemy narzędzia do ewaluacji wewnętrznej.
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy. Zmianie uległ również sposób i tryb prostowania i uzupełniania świadectwa pracy. Na łamach bieżącego wydania czasopisma przypominamy, że pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
Zachęcamy Państwa w szczególności do lektury artykułu Magdaleny Mikoś-Korzeń pt. „Reforma edukacji − transformacja systemu kształcenia zawodowego”, który publikujemy w rubryce „Pod paragrafem”. Autorka podkreśla w nim, że „ustawa Prawo oświatowe ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 11 stycznia 2017 roku wejdzie w życie z dniem 1 września 2017 roku, jednak zmiany przewidywane przez ustawę w zakresie przekształcenia systemu szkół mają kilkuletni termin realizacji. Kilka lat zajmie bowiem odejście od dotychczasowych form kształcenia zawodowego i wprowadzenie nowych szkół branżowych I i II stopnia oraz zreformowanych szkół policealnych i szkół specjalnych przysposabiających do pracy”. Jakie nowe formy kształcenia wprowadza reforma edukacji? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy tekst.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Osobne miejsce w naszym czasopiśmie poświęciliśmy zagadnieniom związanym z organizacją ewaluacji wewnętrznej w placówce edukacyjnej. Ewaluacja wewnętrzna w brzmieniu: „Warunki i ocena pracy świetlicy szkolnej w kontekście potrzeb uczniów i rodziców” nie jest możliwa do przeprowadzenia, bowiem zagadnienia tak sformułowanego nie da się zbadać przy zastosowaniu technik i narzędzi ewaluacji wewnętrznej, gdyż sama ewaluacja jest badaniem oceniającym. Z tego też powodu proponujemy następujący przedmiot ewaluacji: „Warunki i organizacja pracy świetlicy szkolnej w kontekście potrzeb uczniów i rodziców”.
Ponadto, w bieżącym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” publikujemy wzory pism, które ułatwią Państwa codzienną pracę – wzór świadectwa pracy, przykład ankiety kierowanej do rodzica w związku z ewaluacją wewnętrzną TIK, projekt aktu założycielskiego publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej i narzędzia do ewaluacji wewnętrznej wymagania 5.
Zawartość dostępna online
W kadrze dyrektora
Menedżer w szkole, menedżer w klasie
Zasady zwalniania nauczycieli religii
Świadectwa pracy według nowych zasad
Narzędziownia
Wzór świadectwa pracy
Projekt aktu założycielskiego publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej
Przykład ankiety kierowanej do rodzica w związku z ewaluacją wewnętrzną TIK
Organizacja ewaluacji wewnętrznej wraz z narzędziami badawczymi w obszarze działalności świetlicy szkolne
Narzędziownia
Narzędzia do ewaluacji wewnętrznej
Pod paragrafem
Reforma edukacji − transformacja systemu kształcenia zawodowego
Sytuacja dyrektorów i wicedyrektorów szkół w związku z reforma oświaty − kluczowe aspekty
Temat numeru
Instrukcja Centralny Rejestr Orzeczeń Dyscyplinarnych
Wniosek o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych
Zmienione zasady postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli