Tematem przewodnim styczniowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest przegląd stanu zatrudnienia jako podstawa optymalnych decyzji kadrowych w okresie przejściowym. Zagadnienie to analizuje Jan Lewandowski w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma. W tym miesiącu piszemy również o zasadach przyznawania świadczeń z ZFŚS i ostrzegamy przed konsekwencjami błędnego gospodarowania funduszem.
Przypominamy też o tym, że Sejm RP uchwalił projekt nowelizacji Karty Nauczyciela dotyczący likwidacji tzw. godzin karcianych, a prezydent RP podpisał ustawę z dnia 18 marca 2016 roku o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, której zapisy w części dotyczącej likwidacji tzw. godzin karcianych weszły w życie z dniem 1 września 2016 roku. W związku z tym w rubryce „Z praktyki szkolnej” podejmujemy temat dokumentowania zajęć świetlicy i zajęć dodatkowych w świetle nowych przepisów.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Okres przedświąteczny to czas, kiedy pracodawcy częściej niż w innych miesiącach oferują swoim pracownikom pomoc materialną. Do najczęstszych i najchętniej podejmowanych form działalności socjalnej zaliczyć należy organizację spotkań opłatkowych, przyznawanie paczek świątecznych, jak również zapomóg pieniężnych dla pracowników, których rodziny ze względu na trudną sytuację finansową takiej pomocy potrzebują. Dyrektor szkoły jako pracodawca pełni rolę administratora funduszu, a zatem gospodaruje środkami zgromadzonymi na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych” – pisze Aleksandra Szataniak w artykule zatytułowanym „Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – kłopot czy miła niespodzianka na święta?”. Jakie są kryteria socjalne przyznawania świadczeń z ZFŚS? Które świadczenia z ZFŚS są zwolnione z podatku dochodowego? Jakie są konsekwencje nieprawidłowo przyznanego świadczenia z ZFŚS? Dowiedzą się tego Państwo czytając bieżący numer czasopisma.
Prowadzenie szkolnej strony internetowej wiąże się z obowiązkiem przestrzegania wielu przepisów, zarówno tych związanych z ochroną danych osobowych, jak i przepisów o prawie autorskim. Pytania zawarte w arkuszu kontrolnym funkcjonowania witryny internetowej pozwolą Państwu zweryfikować, czy nie doszło do żadnych naruszeń w tym zakresie. Gotowy arkusz kontrolny znajdą Państwo w niniejszym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” w dziale „Narzędziownia”.
„Skuteczne sposoby zgłoszenia gotowości do pracy − case study” to artykuł Joanny Lesińskiej, który publikujemy w rubryce „W kadrze dyrektora”. Radca prawny przytacza w nim orzeczenie Sądu Najwyższego rozstrzygające spór dotyczący działania nauczyciela zmierzającego do przywrócenia do pracy i uzyskania wynagrodzenia. Wynika z niego, że „nauczyciel, który z winy pracodawcy nie jest dopuszczany do pracy i za ten czas domaga się zapłaty wynagrodzenia, musi się wykazać aktywnością wskazującą na rzeczywisty zamiar wykonywania obowiązków służbowych”. Niniejszy tekst pozwala zobrazować tę procedurę.