Prawo autorskie w szkolnej praktyce − cz. 1
Tematem przewodnim majowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest nowy statut szkoły jako wyzwanie w nadchodzącym roku szkolnym. W tym miesiącu piszemy również o sytuacji podstawówek w kontekście reformy edukacji, poruszamy zagadnienia związane z prawem autorskim w szkole i informujemy, kiedy pracodawca zobowiązany jest do tworzenia służby BHP w szkole. Ponadto, w dziale „Narzędziownia” przybliżamy procedurę ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury pierwszej części artykułu Joanny Lesińskiej, będącego analizą najważniejszych zagadnień związanych z prawem autorskim w szkole. „Jednostki oświatowe w porównaniu do ogółu użytkowników są uprzywilejowane, jeśli chodzi o nieodpłatne korzystanie z cudzych utworów. Nie mają jednak w tym zakresie pełnej swobody i również muszą szanować prawa twórców” – podkreśla autorka w tekście zatytułowanym „Prawo autorskie w szkolnej praktyce”.
W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jan Lewandowski podkreśla, że nowy statut szkoły dla nowo tworzonej jednostki oświatowej powinien być nadany przez organy prowadzące daną szkołę, gdyż będzie on pierwszym statutem tejże jednostki w nowej strukturze oświatowej.
Jakie czynności należy podjąć w toku prac nad nowym statutem szkoły? Dowiedzą się tego Państwo czytając tekst zatytułowany „Nowe statuty szkół wyzwaniem w nadchodzącym roku szkolnym”.
W rubryce „Pod paragrafem” publikujemy tekst Magdaleny Mikoś-Korzeń zatytułowany „Reforma edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjach”. Autorka analizuje w nim proces przekształcania dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie szkoły podstawowe, opisuje etapy likwidacji gimnazjów i przybliża, jak przebiegać będzie reforma edukacji w zespołach szkół.
W tym samym dziale znajduje się artykuł Marty Handzlik pt. „Służba BHP w szkole”. Autorka przypomina w nim, że zgodnie z art. 237¹¹ ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy, pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby BHP pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Z powyższego przepisu wynika, że w małych szkołach pracodawca nie tworzy służby bezpieczeństwa, a obowiązki z tym związane powierza jednemu ze swoich pracowników lub sam je wykonuje. W przypadku braku kompetentnych pracowników pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby BHP w szkole specjalistom spoza zakładu pracy.
„Roszczeniowi rodzice a postawa szkoły i jej pracowników” to artykuł Pawła Nowaka, który publikujemy w dziale „Z praktyki szkolnej”. Prawnik specjalizujący się w problematyce prawa pracy i prawa oświatowego przekazuje czytelnikom wskazówki pomocne w pracy z roszczeniowymi rodzicami. „Powszechnie wiadomo, że emocje są złym doradcą, a uleganie im podczas pracy z roszczeniowym rodzicem tylko pogarsza sytuację. To nauczyciel musi wykazać się w tym przypadku większą wiedzą i dystansem. Powinien zachować twarz profesjonalisty. Powinien też pokazać rodzicowi, że to on ma wpływ na przebieg wydarzeń, ponieważ dobro dziecka stanowi dla nauczyciela i rodzica wspólny cel. Ponadto nauczyciel powinien zachować dystans i mieć świadomość tego, że zachowaniem rodzica kieruje pragnienie zrekompensowania sobie dyskomfortu wynikającego z poczucia, iż jego autorytet został nadszarpnięty” – podkreśla Paweł Nowak.
W tej samej rubryce znajduje się tekst Pawła Nowaka zatytułowany „Agresja w szkole: w jaki sposób wprowadzać w placówce programy antyagresji?”. Autor alarmuje w nim, że „coraz częściej mówi się i pisze o narastającym problemie agresji i przemocy w polskich szkołach. Placówka edukacyjna, wraz z jej uwarunkowaniami oraz sposobem organizacji procesu dydaktycznego, może przyczyniać się do powstawania zachowań agresywnych. Ta kwestia staje się przedmiotem rozległych badań. Codzienne obserwacje nauczycieli skłaniają do wyciągnięcia wniosku, że agresja oraz przemoc w szkole nie są marginalnym problemem i występują w różnych konfiguracjach”. Jakie przejawy agresji najczęściej spotyka się w szkole? Jak reagować w przypadku wystąpienia aktu agresji? Jakie działania profilaktyczno-informacyjne powinni podejmować pedagodzy? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.
Zawartość dostępna online
Z praktyki szkolnej
Prawo autorskie w szkolnej praktyce − cz. 1
Roszczeniowi rodzice a postawa szkoły i jej pracowników
Agresja w szkole: w jaki sposób wprowadzać w placówce programy antyagresji?
W kadrze dyrektora
Odpowiedzialność karna nauczyciela za wypadek ucznia w szkole
Akademia rozwoju dyrektora
Zakochani w talencie
Pod paragrafem
Odpowiedzialność cywilna uczniów
Narzędziownia
Przykład pisma informującego o zmianach organizacyjnych powodujących wygaszenie kształcenia w gimnazjum
Wniosek do ministra właściwego do spraw edukacji o wyrażenie zgody na przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych
Przykład uchwały w sprawie wprowadzenia innowacji „Szkolny system wspierania uzdolnień”
Narzędziownia
Wykaz nauczycieli przewidzianych do zatrudnienia w publicznej ośmioletniej szkole podstawowej
Rekrutacja − wzory dokumentów
Wzór procedury postępowania w przypadku podejrzeń, że na terenie szkoły znajduje się uczeń będący pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych
Wzór procedury postępowania nauczyciela w sytuacji agresywnego zachowania ucznia
Pod paragrafem
Służba BHP w szkole
Skutki wygaszania gimnazjów − rozwiązywanie stosunku pracy z pracownikami gimnazjum
Reforma edukacji w szkołach podstawowych i gimnazjach
Temat numeru
Nowe statuty szkół wyzwaniem w nadchodzącym roku szkolnym
Felieton
Z myślą o kolejnym roku szkolnym, czyli w cieniu zmian…