Karta Nauczyciela. Analiza najwazniejszych zapisów
Tematem przewodnim czerwcowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest podsumowanie pracy placówki za rok szkolny 2016/2017. W tym miesiącu analizujemy również ostatnio zmienione przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku – Karty Nauczyciela, wymieniamy narzędzia do programowania dedykowane najmłodszym uczniom, przybliżamy innowacyjną metodę nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – WebQuest oraz zasady sporządzania planu nadzoru pedagogicznego.
„Karta Nauczyciela. Analiza najważniejszych zapisów” to artykuł Marty Handzlik, który publikujemy w rubryce „W kadrze dyrektora”. Autorka przypomina czytelnikom, jakie przepisy zmieniły się na przestrzeni ostatnich miesięcy i o czym warto pamiętać. „Zgodnie z brzmieniem art. 9d ust. 5 i 5a Karty Nauczyciela w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze” – pisze Marta Handzlik.
W rubryce „Nowe technologie” znajdą Państwo dwa artykuły traktujące o wykorzystaniu nowoczesnych mediów w edukacji. Iwona Micorek wymienia korzyści płynące z nauki programowania i przybliża metodę projektu grupowego bądź indywidualnego WebQuest, która wiąże ze sobą różnego rodzaju media, począwszy od tych tradycyjnych – książki, aż po nowoczesne technologie – komputery, laptopy czy też smartfony lub tablety. Tym samym zachęcamy Państwa do lektury tekstów pt. „WebQuest – wykorzystanie nowoczesnych technologii” i „Programowanie – język przyszłości”.
Dyrektor placówki oświatowej w ramach swoich podstawowych obowiązków służbowych opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia Radzie Pedagogicznej do 15 września. „Należy pamiętać o tym, że plan nadzoru pedagogicznego dyrektora jest opracowywany zawsze z uwzględnieniem wniosków wynikających z nadzoru sprawowanego w szkole w poprzednim roku szkolnym i określa w szczególności: przedmiot ewaluacji wewnętrznej oraz termin jej przeprowadzania, tematykę i terminy przeprowadzania kontroli przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności szkoły, a także zakres wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań” – pisze Jan Lewandowski. Przykładowy plan nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły znają Państwo w bieżącym wydaniu „Monitora Dyrektora Szkoły”.
W rubryce „W kadrze dyrektora” publikujemy tekst Marty Handzlik zatytułowany „Zmiany w Kodeksie pracy w 2017 roku”. Niniejszy artykuł na celu przedstawienie obowiązujących już zmian i wskazanie, co ma się zmienić w przyszłości. Autorka zaznacza, że „nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzona w bieżącym roku dotyczy także wysokości wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy. Dotychczas wynagrodzenie to nie mogło być niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od początku bieżącego roku, ustalając wysokość wynagrodzenia minimalnego w odniesieniu do pracowników w ich pierwszym roku pracy, należy stosować zasady ogólne, nie można więc wynagradzać pracownika niżej niż minimalnym wynagrodzeniem o pracę”.
„Eksperyment pedagogiczny jest bardzo istotną formą praktycznej realizacji działań innowacyjnych, które są jednym z celów funkcjonowania szkoły” – pisze Jan Lewandowski w artykule zatytułowanym „Eksperyment pedagogiczny w okresie przejściowym”, znajdującym się w rubryce „Pod paragrafem”. Jak właściwie realizować eksperyment w zgodzie ze stale zmieniającym się prawem oświatowym? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w niniejszym tekście.
Zawartość dostępna online
W kadrze dyrektora
Karta Nauczyciela. Analiza najwazniejszych zapisów
Gwarancje zatrudnienia nauczycieli wygaszanych placówek szkolnych
Zmiany w Kodeksie pracy w 2017 r.
Pod paragrafem
Reforma owiaty w szkołach sportowych, międzynarodowych, dwujęzycznych i kierowanych przez ministrów
Eksperyment pedagogiczny w okresie przejściowym
Pracownia pedagogiczna
Jak dobrze wykorzystać ostatnie tygodnie roku szkolnego, kiedy uczniowie maja juz wystawione oceny i motywacja do nauki jest mniejsza?
Narzędziownia
Wzór angażu z premią
Wzór angażu bez premii
Pod paragrafem
Czerwcowe obowiązki organów prowadzących szkoły
Zasady planowania nadzoru pedagogicznego w okresie zmian
Nowe technologie
Programowanie – jezyk przyszłosci
WebQuest – wykorzystanie nowoczesnych technologii
Temat numeru
Podsumowanie pracy placówki za rok szkolny 2016/2017
Narzędziownia
Informacja dyrektora dotycząca sprawowanego nadzoru pedagogicznego
Wzory wniosków w sprawie dopuszczania programu, przedstawienia podręczników i materiałów edukacyjnych
Arkusz organizacyjny liceum z klasami gimnazjalnymi na rok szkolny 2017/2018