Aktualna sytuacja prawna w oświacie
Tematem przewodnim październikowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest aktualna sytuacja prawna w oświacie. Zmianom w funkcjonowaniu szkół w nowym roku szkolnym przygląda się Jan Lewandowski w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
Ponadto, w tym miesiącu podajemy przykłady zastosowania przepisów RODO w szkole, analizujemy przepisy prawa określające zadania dyrektora związane z awansem zawodowym nauczyciela i omawiamy, jak powinna wyglądać współpraca dyrektora szkoły ze związkami zawodowymi.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Minęło kilka miesięcy od wejścia w życie szeroko komentowanego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. W rubryce „Pod paragrafem” postanowiliśmy przyjrzeć się konkretnym sytuacjom, w jakich ma zastosowanie RODO w szkole. Zagadnienia związane z wykorzystywaniem wizerunku uczniów danej jednostki oświatowej analizuje dla Państwa Marta Handzlik w artykule zatytułowanym „RODO w szkole”.
W odniesieniu do zadań pedagogów zatrudnionych w szkole podstawowej, zastosowanie ma § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 roku w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od rodzaju zadania należy określić formy i sposoby jego realizacji. Jakie przedsięwzięcia zaplanować w szkole podstawowej, mając do dyspozycji zaledwie dwie godziny tygodniowo? Na łamach październikowego numeru „Monitora Dyrektora Szkoły” publikujemy przykładowy plan pracy pedagoga szkolnego, z którego proponujemy wybrać te wynikające z autentycznych potrzeb szkoły w tym zakresie.
W tym samym dziale znajduje się artykuł Ewy Norkowskiej zatytułowany „Rola dyrektora w awansie zawodowym nauczycieli od 1 września 2018 r.”. Autorka przybliża w nim przepisy prawa określające obowiązki dyrektora związane z awansem zawodowym nauczyciela i wymienia zadania kierownika jednostki oświatowej, które muszą zostać wykonane w ramach nadzoru pedagogicznego, sprawowanego nad procesem awansu zawodowego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce oświatowej.
Jak powinna kształtować się współpraca dyrektora szkoły ze związkami zawodowymi w zakresie zbiorowych i indywidualnych spraw pracowniczych? Kiedy dyrektor zobowiązany jest zasięgnąć opinii związku zawodowego? W jakich przypadkach dyrektor nie ma obowiązku zasięgania opinii lub prowadzenia konsultacji związkowej? Odpowiedzi na te pytania udziela Joanna Lesińska w artykule zatytułowanym „Współpraca dyrektora szkoły ze związkami zawodowymi”, znajdującym się w rubryce „W kadrze dyrektora”.
Zachęcamy Państwa do lektury październikowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w rubryce „Narzędziownia” – przykładowego planu pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2018/2019, rozkładu tematów omawianych z uczniami w ramach realizacji koncepcji logodydaktyki i propozycji organizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego w statucie szkoły.
Zawartość dostępna online
Temat numeru
Aktualna sytuacja prawna w oświacie
W kadrze dyrektora
Rola dyrektora w awansie zawodowym nauczycieli od 1 września 2018 r.
Sprawdzanie kwalifikacji nauczycieli przez nowego dyrektora
Współpraca dyrektora szkoły ze związkami zawodowymi
Pod paragrafem
RODO w szkole
Narzędziownia
Propozycja organizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego w statucie szkoły
Przykład planu pracy wychowawczo-profilaktycznej dla kasy VIII szkoły podstawowej w roku szkolnym
Narzędziownia
Rozkład tematów omawianych z uczniami w ramach realizacji koncepcji logodydaktyki
Plan pracy pedagoga szkolnego w roku szkolnym 2018/2019 – propozycja do wykorzystania
Pod paragrafem
Nowe zasady bezpieczeństwa i higieny w szkołach
Kształcenie zawodowe
Co trzeba wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?
Twarzą w twarz
Oświata w kolejnym roku reformy edukacyjnej