Kalendarium styczeń/luty 2019
Styczniowe wydanie „Monitora Dyrektora Szkoły” otwiera artykuł Jana Lewandowskiego zatytułowany „Ferie szkolne a organizacja pracy szkoły”. Autor przedstawia w nim kalendarz zimowych ferii szkolnych i podejmuje temat organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych w tym czasie. Ponadto, w bieżącym numerze czasopisma informujemy, jakie obszary funkcjonowania szkoły należy uwzględnić w podsumowaniu nadzoru pedagogicznego i prezentujemy możliwości skorzystania z urlopu nauczyciela.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Ferie szkolne są czasem wyczekiwanym przez uczniów, ale i przez nauczycieli. Jednak należy się w tym momencie kilka wyjaśnień i słów komentarza, jeśli chodzi o aktywność zawodową nauczycieli w tym szczególnym okresie roku szkolnego. Pojawiają się głosy niektórych dyrektorów świadczące o planowaniu w tym okresie pracy szkół z uwzględnieniem obowiązkowego i bezpłatnego zaangażowania w tę pracę nauczycieli. I w takiej sytuacji pojawiają się problemy zarówno organizacyjne, jak i formalnoprawne” – pisze Jan Lewandowski w artykule zatytułowanym „Ferie szkolne a organizacja pracy szkoły”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo podstawę prawną do ustalania terminarza ferii zimowych i dowiedzą się, w jaki sposób powinna przebiegać organizacja przy szkoły w tym czasie.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Ewy Norkowskiej pt. „Wskazane podsumowanie nadzoru pedagogicznego wraz z przedstawieniem radzie pedagogicznej wniosków z pełnionego przez dyrektora nadzoru pedagogicznego”. Autorka wyjaśnia w nim, na czym polega nadzór pedagogiczny dyrektora i wymienia elementy, które powinien zawierać plan nadzoru pedagogicznego. „Wielu dyrektorów szkół lub placówek, błędnie interpretując przepisy prawa, przygotowuje sprawozdania z nadzoru pedagogicznego. Natomiast ustawodawca wymaga od dyrektora przedstawienia radzie pedagogicznej (nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym) ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności szkoły (art. 69 ust. 7 ustawy Prawo oświatowe). Pamiętać należy również o tym, że dyrektor szkoły jest zobowiązany do przedstawienia na zebraniu rady pedagogicznej (przed końcem roku szkolnego, do 31 sierpnia), pełnych wyników oraz wniosków ze sprawowanego wewnętrznego nadzoru pedagogicznego (§ 24 przedmiotowego rozporządzenia). W przypadku szkoły lub placówki, w której nie tworzy się rady pedagogicznej, wnioski z nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły należy przedstawić na zebraniu z udziałem nauczycieli i osób niebędących nauczycielami, które realizują zadania statutowe szkoły lub placówki. Mając powyższe na uwadze, wskazane byłoby podsumowanie nadzoru pedagogicznego na zakończenie I semestru i na koniec roku szkolnego” – dodaje Ewa Norkowska.
Na każdy rok szkolny szkoła opracowuje program realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego. Jego cele są spójne z celami kształcenia ogólnego i uwzględniają najważniejsze umiejętności rozwijane w ramach kształcenia ogólnego, cele edukacji wczesnoszkolnej i zadania szkoły. W dziale „Narzędziownia” publikujemy przykładowy program realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego w roku szkolnym 2018/2019, który adresowany jest do uczniów szkół podstawowych.
W tej samej rubryce znajdą Państwo przykładowy zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności osoby prowadzącej zajęcia gimnastyki korekcyjnej, będący integralną częścią umowy o pracę.
Pragmatyka służbowa reguluje wiele uprawnień związanych z urlopem nauczyciela szkoły samorządowej i oddziału przedszkolnego w szkole. Nauczyciele, w tym dyrektorzy, mają szersze możliwości korzystania z urlopów bezpłatnych niż pracownicy niepedagogiczni. Kwestię tę reguluje art. 17 ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela. W bieżącym wydaniu czasopisma Joanna Lesińska przedstawia możliwości skorzystania z urlopu nauczyciela.
Zachęcamy Państwa do lektury styczniowego numeru „Monitora Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które zamieszczamy w rubryce „Narzędziownia” – przykładowego zakresu obowiązków osoby prowadzącej zajęcia gimnastyki korekcyjnej, zasad przyznawania dodatku motywacyjnego i wzorów zarządzenia dyrektora szkoły.
Zawartość dostępna online
Kalendarium
Kalendarium styczeń/luty 2019
Kadry i finanse
Zasady gospodarowania środkami ZFŚS
W kadrze dyrektora
Urlopy nauczycieli
Planowanie decyzji kadrowych w nowym roku
Zadania nauczycieli poradni i nauczycieli specjalistów realizowane w ramach obowiązkowego tygodniowego wymiaru godzin
Narzędziownia
Notatka służbowa
Wzory zarządzenia dyrektora szkoły
Narzędziownia
Program realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego
Zasady przyznawania dodatku motywacyjnego
Przykładowy zakres obowiązków osoby prowadzącej zajęcia gimnastyki korekcyjnej
Pod paragrafem
Zmiany w ustawie
Zasady działania stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły
Wskazane podsumowanie nadzoru pedagogicznego
Temat numeru
Ferie szkolne a organizacja pracy szkoły