Obowiązki szkoły względem rodziców związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego
We wrześniowym wydaniu czasopisma “Monitor Dyrektora Szkoły” zachęcamy do lektury artykułu pt. “Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole”, w którym opisujemy podstawę prawną organizowania zajęć wspomagających, odpowiadamy na pytania jakie przedmioty można realizować w ramach tych zajęć czy jakie szkoły nie mogą takich zajęć organizować. Piszemy też o fundraisingu w polskiej szkole. W Polsce jest to nadal nowe i mało znane pojęcie, przybliżamy ten temat. W związku z nowym rokiem szkolny, poruszamy również temat awansu zawodowego, opisujemy jak rozpoczyna się procedurę awansową. Zapraszamy do lektury!
WZMOCNIENIE ROLI KURATORA OŚWIATY
Trwają prace nad projektem dotyczącym zmian w prawie oświatowym, którego celem byłoby m.in. istotne wzmocnienie roli kuratorów oświaty kosztem dyrektorów oraz organów prowadzących. Oprócz tego projekt zakłada wprowadzenie szeregu innych istotnych zmian. Projekt ten jest obecnie na etapie opiniowania, co oznacza, że jego wersja, która trafi ostatecznie do sejmu, może odbiegać w swej treści od przedstawionej poniżej wersji.
NOWE KIERUNKI POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA
Analogicznie do lat poprzednich Minister Edukacji i Nauki pismem z dnia 8 lipca 2021 roku oficjalnie ogłosił obowiązujące w roku szkolnym 2021/2022 kierunki realizacji polityki oświatowej państwa1. Z analizy wskazanych zapisów jednoznacznie wynika, że rząd konsekwentnie realizuje zadanie polegające na wzmacnianiu tak wychowawczej, jak i profilaktycznej funkcji polskiej szkoły. Podejmowane są również próby przeciwdziałania negatywnym skutkom pozostawania w odosobnieniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli – spowodowanego pandemią COVID-19. Wytyczne Ministra Edukacji i Nauki odbiegają jednak istotnie od tych z lat ubiegłych. Nie wspomina się w nich ani o ewaluacji, ani o monitoringu. Jaki z tego wniosek?
W najnowszym wydaniu czasopisma “Małe Charaktery” czeka na Was wiele ciekawych materiałów! Jak zwierzęta się śmieją? Czy podróże w czasie są możliwe? Jak działa ptasi GPS? Zaciekawiony? A to nie wszystko! Piszemy o Lunie, czyli przyjaciółce z innej planety. Luna bardzo lubi księżyc, mogłaby patrzeć na niego całą noc. Mamy też dla Ciebie kilka tajników mózgu. Dowiesz się, dlaczego mózg to wieczny plac budowy czy dlaczego nie pamiętamy pierwszych lat życia. Zapraszamy do lektury!
OBRAZEK Z SUSZONYCH ROŚLIN
Czy wiecie, jak wykonać obrazek z suszonych kwiatów i liści? Zabierzcie rodziców lub dziadków do parku, ogrodu lub lasu i poproście ich, aby wspólnie z wami zebrali rośliny – gałązki, liście i kwiatki. Podczas wspólnych wędrówek macie okazję dowiedzieć się, jak nazywają się poszczególne drzewa i inne rośliny. Zapytajcie dorosłych, możecie zabrać ze sobą przewodnik do oznaczania roślin lub skorzystać z aplikacji internetowej. A w domu ususzcie rośliny i do dzieła!
Pamiętajcie jednak, żeby nie zbierać roślin chronionych, a podczas trudniejszych etapów pracy poproście o pomoc dorosłych!
JAK SPRAWIĆ RADOŚĆ BLISKIEJ OSOBIE?
Jak myślisz, jak to jest? Milej i sympatyczniej jest obdarować kogoś upominkiem czy samemu być obdarowanym? Co daje zwykły, ciepły gest czy dobre słowo? Kiedy na naszej twarzy pojawia się bananowy uśmiech, oczy szklą się ze wzruszenia, a serce bije w przyspieszonym rytmie? Wystarczy naprawdę niewiele, aby ktoś poczuł się szczęśliwy!
RECEPTA NA TRUDNE EMOCJE
Czasem w grupie bywa trudno. Na przykład komuś, kogo wszyscy uważają za fajnego, nie podobają się twoje ulubione zabawy, to, z kim się przyjaźnisz albo jak lubisz się ubierać. Chcesz mieć z kim pogadać na przerwach, mieć kolegów, z którymi możesz się pobawić. Miło jest, kiedy inni cieszą się na twój widok. Z drugiej strony wiesz, że nie robisz nic złego, gdy nie chcesz zrezygnować z tego, co dla ciebie ważne, co daje ci radość, a co nie wszystkim odpowiada. Wiesz, że brzydko jest opuścić w potrzebie przyjaciela, ale boisz się, że inni będą ci dokuczać.
Zawartość dostępna online
Współpraca z rodzicami
Obowiązki szkoły względem rodziców związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego
W kadrze dyrektora
Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole
Pod paragrafem
Wzmocnienie roli kuratora oświaty
Projekt rozszerzenia kar za niedopełnienie obowiązków dyrektora
Otwarty dostęp
Fundraising w polskiej szkole
Narzędziownia
PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ w roku szkolnym 2021/2022
PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA BURSY w roku szkolnym 2021/2022
PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA SZKOŁY w roku szkolnym 2021/2022
Case study
Awans zawodowy
Pomoc psychologiczna-pedagogiczna
Diagnozowanie potrzeb placówki w nowym roku szkolnym