Dołącz do czytelników
Brak wyników

Współpraca z...

16 czerwca 2021

Wychowanie fizyczne w placówkach oświaty

0 124

O tym, że sport to zdrowie, słyszymy od najmłodszych lat. W miarę upływu czasu zdajemy sobie sprawę, że to właśnie zdrowie jest najważniejsze, zwłaszcza jeśli zaczyna go brakować.

Aktywność fizyczna może nie jest odpowiedzią na wszystkie bolączki ani złotym lekiem na całe zło, ale w połączeniu z właściwą dietą nie ma chyba lepszego środka profilaktycznego, by ewentualnym problemom zapobiegać.

POLECAMY

Niekoniecznie mówimy tu o katorżniczych reżimach treningowych czy przygotowaniach do długodystansowych biegów. Nasze zaangażowanie może ograniczyć się do znacznie mniej wymagających czynności, które stosowane regularnie z pewnością pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu.

Dobry start

Wszyscy powinniśmy się zgodzić co do tego, że każdemu przyda się trochę ruchu, a o odpowiednie wychowanie fizyczne należy zadbać już na wczesnym etapie życia, a więc również w ramach nauki w różnego rodzaju placówkach edukacyjnych.

Oczywiście lekcje WF-u i inne, ciekawe zajęcia dodatkowe to żadna nowość, aczkolwiek ich poziom może być różny. Dlatego też pracownicy oświaty, powinni zadbać o jakość zajęć sportowych, na przykład poprzez ich „usportowienie”, by te zachęcały do fizycznej aktywności, a nie stały się kolejną „luźną” lekcją.

O tym, że potencjał do wykorzystania jest w tej kwestii spory, świadczyć mogą liczne pozytywne efekty uboczne uprawiania sportu. Uczniowie, którzy to robią, są w stanie lepiej utrzymać koncentrację i samodyscyplinę, co bez wątpienia wpływa na wyniki osiągane w innych dziedzinach. Wysiłek włożony w ćwiczenia fizyczne pozwoli uniknąć problemu otyłości, który jest niestety częsty u młodych ludzi i nierzadko pozostaje z nimi przez całe życie.

Wymiernych korzyści jest zresztą zdecydowanie więcej. Odpowiednie podejście do wychowania fizycznego pozwala rozwinąć prawidłowe funkcje motoryczne, wzmocnić mięśnie, usprawnić jakość snu, rozbudzić wiarę we własne umiejętności, czy też obniżyć poziom stresu. 

W młodych siła

Najpopularniejsze dyscypliny sportowe w naszym kraju dostarczają kibicom wielu emocji. Tym większych, im jaśniej świecą gwiazdy polskiej reprezentacji. Najbliższe okazje do podpatrywania naszych najlepszych sportowców to siatkarska Liga Narodów oraz zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Rozmaite sportowe zakłady Euro 2021 prześcigają się w mniej lub bardziej trafnych prognozach, a my zastanawiamy się, jakie szanse ma nasza drużyna narodowa oraz ile goli zdoła ustrzelić Robert Lewandowski.

Mając możliwość oglądania w akcji jednego z najlepszych piłkarzy świata, a także wielu innych utalentowanych atletów z innych dyscyplin, możemy cieszyć się sportowymi wydarzeniami najwyższych lotów. Nie byłoby to możliwe bez systemu szkolenia młodzieży, który nie zawsze i nie wszędzie działa bez zarzutu oraz ma odpowiednie zasoby finansowe.

A nawet jeśliby tak było, to i tak przykład musi iść z samego dołu. Dzięki wsparciu edukacji fizycznej w placówkach oświaty, przyszłe gwiazdy polskiego sportu będą miały szansę złapać przysłowiowego bakcyla już na wczesnym etapie.

W zdrowym ciele zdrowy duch

To kolejne popularne powiedzenie, które niesie ze sobą ważne przesłanie na temat ogólnej kondycji człowieka. Przesłanie, co najważniejsze, mające spore odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem nauka dostarcza wielu przykładów ścisłej zależności pomiędzy fizyczną aktywnością, a zdrowiem psychicznym.

Dzięki ćwiczeniom poprawiamy kondycję, pamięć i pracę mózgu. Lepiej śpimy, mamy więcej energii do działania i większą odporność.

Bez wątpienia pozytywów takiego postępowania znajdziemy o wiele więcej, co tylko potwierdza znaczenie wychowania fizycznego w placówkach oświaty. Przede wszystkim ważne jest to, by pamiętać, że już stosunkowo niewielki wysiłek może przynieść zadowalające efekty. W tym kontekście niedużo to zdecydowanie lepiej niż nic.

Przypisy