Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekspert radzi

21 maja 2018

NR 75 (Wrzesień 2017)

Wszy – jak sobie z nimi poradzić w szkole

0 128

W szkole i każdym innym skupisku dzieci nietrudno o wszawicę, dlatego należy działać szybko. Warto mieć wypracowane odpowiednie procedury postępowania, a przede wszystkim mówić otwarcie o problemie, niczego nie ukrywać przed rodzicami, a wręcz odwrotnie – informować, uświadamiać i wymagać natychmiastowego działania.

Wszawica znowu atakuje! Nieprawdą jest, że wszami może zarazić się tylko osoba niedbająca o higienę. Wszy mogą zagnieździć się w każdym rodzaju włosów, nie ma znaczenia ich długość czy gęstość. Nie chroni przed nimi regularne mycie głowy. Wesz nie fruwa, lecz pełza i bardzo łatwo przechodzi z człowieka na człowieka. Z pewnością dyrektor nie raz spotkał się z atakami niezadowolonych rodziców. Trudno się dziwić rodzicom, ponieważ zarażenie się wszawicą jest uciążliwe nie tylko dla dziecka, ale i całej rodziny. Tym bardziej powinniśmy reagować szybko, zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Dodatkową trudnością jest również zlecenie kontroli przeprowadzenia czystości głowy. Oczywiście, osobą uprawnioną jest pielęgniarka, ale placówki nie zawsze mają taki etat. W tym przypadku nie ma innego wyjścia jak zlecenie wykonania kontroli osobie uprawnionej – może to być rodzic posiadający uprawnienia lub pielęgniarka zatrudniona tylko do przeprowadzenia kontroli. Na przeprowadzenie kontroli czystości głowy dziecka rodzice muszą wyrazić zgodę. Najlepiej na piśmie.

Kiedy pojawi się zgłoszenie od rodzica o wystąpieniu wszawicy u dziecka, to dyrektor powinien postępować zgodnie z określoną procedurą, jednak najważniejsza jest profilaktyka. Warto informować rodziców o możliwości zarażenia się wszami nie tylko w szkole.

Ważne jest, aby rodzice regularnie sprawdzali głowę dziecka nie tylko po powrocie ze szkoły, ale także po powrocie z basenu, miejsc zabaw dla dzieci i innych skupisk ludzkich, gdzie może dojść do zarażenia się wszami. Nauczyciele zaś powinni bacznie obserwować zachowanie dzieci i reagować natychmiast. W miejscu ogłoszeń dla rodziców powinna niezwłocznie pojawić się informacja na temat zaistniałego problemu. Warto też przygotować krótkie instrukcje postępowania w formie broszurki dla każdego rodzica.

Co rodzice powinni wiedzieć

Większość rodziców z pewnością potrafi samodzielnie odnaleźć informacje o sposobach postępowania na wypadek wszawicy, jednak nie wszyscy mają na to czas. Ulotka jest więc szybkim sposobem na przekazanie informacji i zasygnalizowanie problemu. Warto jest także zaznaczyć, że należy kontrolować głowę dziecka co wieczór przez 10 dni. Jeżeli po tym czasie nie pojawi się nowy pasożyt, problem został rozwiązany. Jeśli natomiast rodzice znajdą gnidy, powinni zwrócić uwagę na to, gdzie dokładnie są umiejscowione. Wesz składa jaja tuż przy skórze głowy, a wraz ze wzrostem włosa gnidy odsuwają się coraz bardziej od skóry głowy. Jeżeli jaja są np. kilka milimetrów od skóry głowy, to najprawdopodobniej zarażenie na...

To wydanie dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Monitor Dyrektora Szkoły"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy