Wprowadzenie nowej klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych wywołuje wiele obaw związanych z nazewnictwem i kryteriami diagnostycznymi chorób i zaburzeń. Czas na wprowadzenie do użytku klinicznego ICD-11 to pięć lat. Polskie Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że może to nastąpić już w czerwcu 2023 r. Co może zmienić się po wdrożeniu nowej klasyfikacji?
Nowa klasyfikacja, czyli przeciwdziałanie stygmatyzacji
W styczniu 2022 r. został wprowadzony do użytku nowy system klasyfikacji chorób oraz zaburzeń psychicznych ICD-11. Opiera się on na najnowszych analizach i faktach oraz doniesieniach ze świata nauki i powstaje przy współpracy międzynarodowej społeczności specjalistów. Nad wdrożeniem nowej klasyfikacji pracował przede wszystkim Departament Zdrowia Psychicznego i Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie. Większość lekarzy, którzy brali udział w rewizji klasyfikacji, opowiedziało się za rozluźnieniem kryteriów diagnostycznych. Sztywne kryteria często utrudniają dopasowanie diagnozy do zmienności objawów klinicznych. ICD-11 jest skoncentrowane na doprecyzowaniu algorytmów diagnostycznych. Rozluźnienie ma nastąpić w ramach określonych kryteriów, pozwalając na zindywidualizowanie rozpoznania. Główne zmiany wobec ICD-11 we wszystkich kategoriach to upodmiotowienie pacjenta, przeciwdziałanie stygmatyzacji osób z problemami psychicznymi i odejście od radykalnych kryteriów diagnostycznych.
Polska, podobnie jak wszystkie kraje członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia, ma pięcioletni okres przejściowy na wdrożenie ICD-11. Zgodnie z zapowiedziami Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia z 12 kwietnia 2021 r. tłumaczenie jedenastej rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Choró...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem