Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Kadry i finanse

15 lutego 2023

NR 127 (Luty 2023)

1,5% podatku dochodowego i zasady ubiegania się o status OPP

0 117

Charakterystyczny logotyp „1%” na stałe wpisał się w krajobraz zarówno większych, jak i mniejszych miejscowości, szczególnie w okresie od lutego do końca kwietnia, czyli czasie bezpośrednio poprzedzającym okres składania rocznego rozliczenia PIT. Zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 r., zatem już rozliczając zeznanie podatkowe za rok ubiegły – 2022, mamy możliwość przekazać nie 1%, lecz 1,5%.

Czy dyrektor powinien o tym przeczytać? 

Na początku roku pomarańczowy znaczek pojawia się na billboardach, ulotkach i w skrzynkach pocztowych (elektronicznych i tradycyjnych), w reklamach w prasie i telewizji, a w ostatnich latach także tam, gdzie spędzamy coraz więcej czasu, czyli w mediach społecznościowych i w internecie. Choć zapewne każdy Czytelnik widział go nie raz, to jak sądzę, nie każdy zna okoliczności jego powstania. A dla dyrektora mogą one okazać się inspirujące. 
W 2004 r., gdy w Sejmie RP uchwalono ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, portal NGO.pl ogłosił konkurs na logotyp promujący stworzony przez parlamentarzystów nowy mechanizm przekazywania 1% podatku dochodowego na działalność organizacji pożytku publicznego. Zwycięzcą okazał się Grzegorz Laszuk – z wykształcenia prawnik, ale z zamiłowania działacz społeczny i artysta. Choć jego nazwisko znane jest tylko nielicznym, to przez ostatnie 18 lat, czyli od chwili rozstrzygnięcia konkursu aż do dziś, pomarańczowy „herbatnik”, bo tak często nieco żartobliwie nazywany jest przez osoby związane z NGO-sami ten słynny już logotyp, z całą pewnością pomógł promować mechanizm przekazywania na szczytne cele 1% podatku dochodowego, choć autorowi szczególnie nie przysporzył popularności. Może dlatego, że początki, jak zawsze, nie były łatwe. Pierwotnie przepisy były dość skomplikowane, ponieważ to podatnik samodzielnie musiał dokonać wpłaty na rzecz organizacji i to w kwocie dokładni...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy