11 października 2021 roku weszła w życie ustawa o kasach zapomogowo-pożyczkowych, która reguluje i porządkuje sposób funkcjonowania tych kas w zakładach pracy. W artykule przedstawiono zasady funkcjonowania kas oraz zmiany wprowadzone ustawą o KZP.
Dotychczasowe regulacje, na podstawie których funkcjonowały pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe, zawarte były w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 roku w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (dalej: rozporządzenie o PKZP), wydanym na podstawie art. 39 ustawy o związkach zawodowych, a który to artykuł został uchylony wraz z wejściem w życie ustawy o KZP. Uchylenie art. 39 ustawy o związkach zawodowych spowodowało w konsekwencji uchylenie również rozporządzenia o PKZP.
Obecna ustawa o KZP nie powoduje likwidacji ani też nie zakłóca działania powstałych na podstawie uchylonego rozporządzenia kas w zakładach pracy. Powoduje jednak, że:
POLECAMY
- dotychczasowe PKZP na mocy przepisów przejściowych i dostosowujących (art. 62–67 ustawy o KZP) stały się automatycznie KZP,
- członkowie PKZP stali się automatycznie członkami KZP,
- wpisowe i wkłady członkowskie w PKZP stały się wpisowym i wkładami członkowskimi KZP,
- członkowie organów PKZP pełnią swoje obowiązki do końca kadencji.
Jedynie zarządy KZP zostały zobowiązane, w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, do:
- złożenia wniosku do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, o zmianę danych objętych wpisem do tego rejestru,
- dostosowania swoich statutów do zmian wynikających z ustawy.
Ustawa o KZP nie wprowadza zasadniczych zmian w sposobie tworzenia i działania KZP. Wiel...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem