Egzamin ósmoklasisty ma formę pisemną. Nie ma określonego minimalnego wyniku, który uczeń powinien uzyskać, dlatego też nie można go nie zdać.
Jeśli chodzi o język obcy, to musi być to język nowożytny, którego uczy się w szkole. Przykładowo, jeśli w szkole, do której uczeń uczęszcza, obowiązuje język angielski i język hiszpański (drugi język obcy nowożytny), to egzamin ósmoklasisty może pisać z jednego z nich.
Aby dobrze przygotować się do każdego egzaminu i móc dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, ósmoklasista musi systematycznie i wytrwale pracować. Rolą nauczycieli jest wspieranie uczniów w procesie edukacji, rozbudzanie ich motywacji oraz dobieranie metod kształcenia do ich potencjału i indywidualnych możliwości. W tym celu warto korzystać z narzędzi TIK, które obecnie przeżywają swój renesans. Ponadto metody aktywizujące uczniów wpływają nie tylko na wzrost motywacji, ale też na jakość nauczania. Zarówno dzieci, jak i młodzież zapamiętują więcej przez własne działanie i doświadczanie.
Dyrektor szkoły jako Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego (PZE)
Dyrektor szkoły jest przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego (PZE). Odpowiada...