Tematem przewodnim czerwcowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest podsumowanie roku szkolnego 2014/2015. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec przytacza przepisy prawa, obligujące dyrektora do podsumowywania działalności placówki za mijający rok szkolny. W rubryce „Twarzą w twarz” znajdą Państwo przegląd poszczególnych rodzajów odpraw dla nauczyciela, ze wskazaniem sytuacji, w których nauczyciel nabywa do nich prawo, zaś w dziale „Kadry i finanse” wskazujemy, w jakich instytucjach i w jakim zakresie honorowane są zniżki dla nauczycieli.
W tym miesiącu przekazujemy Państwu wzór sprawozdania z nadzoru pedagogicznego pełnionego przez dyrektora szkoły w roku szkolnym 2014/2015 oraz przybliżamy przepisy rozporządzenia MEN, na podstawie których powinno odbywać się klasyfikowanie i promowanie uczniów w tymże roku szkolnym.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Które przepisy regulują wysokość odprawy dla nauczyciela? Jakie sytuacje przesądzają o rozwiązaniu z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby otrzymać odprawę dla nauczyciela? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule Marcina Majchrzaka pt. „Odprawy nauczycielskie”. Autor przypomina, że „podstawa do wypłacenia nauczycielom odpraw pieniężnych zapisana jest w dwóch aktach prawnych: Karcie Nauczyciela oraz Kodeksie pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że do odpraw pieniężnych przewidzianych w Karcie Nauczyciela będą mieli prawo wyłącznie nauczyciele zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, a także w przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych będą mieli prawo wyłącznie do odpraw przewidzianych przez Kodeks prac – zakładając, oczywiście, że pozostają oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę”.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Joanny Lesińskiej pt. „Zniżki dla nauczycieli”, w którym przybliżamy uprawnienia wynikające z posiadania legitymacji nauczyciela. „Zgodnie z art. 4 ust. 7 pkt 1 i art. 5 ust. 2 z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, która ma zastosowanie do transportu kolejowego i autobusowego, z wyjątkiem komunikacji miejskiej, w aktualnym stanie prawnym, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 roku, nauczyciele są uprawnieni do ulgi 33% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego: kolejowego w pociągach osobowych, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów imiennych miesięcznych” – przypomina autorka. Które firmy i instytucje przewidują zniżki dla nauczycieli? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy artykuł.
„Podsumowanie roku szkolnego 2014/2015” to artykuł Jacka Steca, w którym wymienione zostały przepisy prawa oświatowego zobowiązujące dyrektora do dokonania okresowej oceny pracy placówki. Jakie obszary pracy szkoły powinny zostać uwzględnione w podsumowaniu roku szkolnego? Autor podkreśla, że „w swoim podsumowaniu dyrektor powinien m.in. zwrócić szczególną uwagę na stopień realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego, dokonać analizy i oceny efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz ocenić stopień zapewnienia uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole”.
Państwa uwadze polecamy artykuł Aleksandry Kubali-Kulpińskiej zatytułowany „Spółdzielczość uczniowska”, który publikujemy w rubryce „Z praktyki szkolnej”. Autorka wymienia w nim korzyści płynące z uczniowskiej działalności na rzecz spółdzielni oraz radzi, jak założyć spółdzielnię i zostać jej opiekunem. „Analiza danych statystycznych z 2010 roku wskazuje, że obecnie spółdzielnie uczniowskie są prowadzone w sześciu tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od kilku lat trwają prace nad ustawą regulującą działalność spółdzielni uczniowskich. Brak przepisów w tym obszarze powoduje, że wielu nauczycieli ma wątpliwości związane z organizacją tego typu działalności. Wprowadzenie odpowiednich aktów prawnych z pewnością zwiększyłoby aktywność na tej płaszczyźnie” – przekonuje Aleksandra Kubala-Kulpińska.