Tematem przewodnim majowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem. Jak zgodnie z obowiązującym prawem wytypować pedagoga do zwolnienia? Jakie są przykładowe kryteria zwalniania nauczycieli? Na te pytania odpowiada Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W tym miesiącu w dziale „Dyrektor a finanse” przybliżamy, ile zarabia nauczyciel w zależności od stopnia awansu zawodowego, kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych. Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w placówkach publicznych podaje dla Państwa Kazimierz Stankiewicz.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Psychologia pozytywna zwraca uwagę na mocne strony jednostki. Skupia się na tym, jak wywołać pozytywne emocje, jak kształtować zalety i cnoty człowieka, jak ulepszać działania „pozytywnych instytucji”, które sprzyjają rozwojowi jednostki – wszystko to po to, aby wzmagać u człowieka poczucie szczęścia i czynić je nieprzemijającym” – pisze Aleksandra Kubala-Kulpińska w artykule zatytułowanym „Psychologia pozytywna w zarządzaniu szkołą”, który publikujemy w rubryce „Dyrektor we współpracy”. Jakie pozytywne cechy charakteru przyczyniające się do samorozwoju pod kątem przywództwa? Dowiedzą się tego Państwo czytając majowy numer „Monitora Dyrektora Szkoły”.
Państwa uwadze polecamy artykuł Jacka Steca zatytułowany „Nauczyciel do zwolnienia. Jak zgodnie z obowiązującym prawem wytypować pedagoga do zwolnienia?”. Ponieważ przepisy prawa oświatowego nie precyzują, jakie czynniki powinien brać pod uwagę dyrektor szkoły, typując nauczyciela do rozwiązania z nim stosunku pracy, w niniejszym tekście autor przedstawia przykładowe kryteria zwalniania nauczycieli, przyjmując te, które określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 roku w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.
„Wysokość wynagrodzenia nauczyciela zatrudnionego w placówce publicznej określona została w formie układu zbiorowego, którego ustalenia zawiera ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. Poświęcony temu został cały rozdział 5 Karty (Warunki i pracy i wynagrodzenie, artykuły 29–45)” – przypomina Kazimierz Stankiewicz w artykule pt. „Ile zarabia nauczyciel?”. Jak się połapać w gąszczu składników płacy nauczycielskiej? Czy jest jakiś punkt odniesienia, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, do którego może się odnieść organ prowadzący placówki niepublicznej, by się zorientować, jak zatrudniona w niej kadra zarabia w stosunku do kolegów ze szkół samorządowych? Ile zarabia nauczyciel w publicznych przedszkolach i szkołach? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w majowym wydaniu „Monitora Dyrektora Szkoły”.
W majowym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu mnóstwo gotowych formularzy i przeznaczonych do wydrukowania materiałów – przedstawione w formie tabeli kryteria zwalniania pracowników niepedagogicznych wraz z przykładami argumentów uzasadniających zwolnienie, wzorcowe wypowiedzenie warunków pracy i płacy, skierowanie nauczyciela na dalsze kształcenie i wzór umowy kierującej nauczyciela szkoły na doskonalenie zawodowe.
W rubryce „Narzędziownia” znajdą Państwo również przeznaczone do wypełnienia sprawozdanie z pracy świetlicy szkolnej, opracowywane na podstawie: