Tematem przewodnim marcowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” jest nauczanie wychowujące. Zagadnienia z tym związane przybliża Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma. W rubryce „Twarzą w twarz” publikujemy arcyciekawy wywiad z Markiem Michalakiem zatytułowany „Głos dzieci”. Rzecznik Praw Dziecka w rozmowie miesiąca opowiada o zmianach prawnych bezpośrednio dotyczących szkół oraz przemocy i innych problemach dzieci w placówkach oświatowych.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Aby nauczanie wychowujące faktycznie było dla każdego nauczyciela dominującą formą pracy w procesie nauczania – uczenia się, wszyscy powinni nie tylko czuć się fachowcami w swojej dyscyplinie edukacyjnej, ale także wcielić się w rolę wychowawcy. Nie można stawiać wychowania obok nauczania. Te dwa procesy muszą się nawzajem przenikać i uzupełniać” – przekonuje Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Nauczanie wychowujące”. Czy w polskiej szkole możliwe jest wprowadzenie takiego modelu nauczania? Jakie są jego prawne uwarunkowania? O czym powinien pamiętać nauczyciel, wdrażając koncepcję nauczania wychowującego? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w bieżącym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły”.
„Błąd wychowawczy to zaburzające przebieg interakcji wychowawczej zachowania wychowawcy, które mają niekorzystny wpływ na doraźne funkcjonowanie lub/i rozwój wychowanka bądź też mimo pozornie niezaburzonej interakcji mają niekorzystny wpływ na dalszy rozwój dziecka” – pisze Aleksandra Kubala-Kulpińska w artykule zatytułowanym „Błąd wychowawczy. Jak przyznać się do porażki”, który publikujemy w rubryce „Z praktyki szkolnej”. Autorka dokonuje w nim klasyfikacji podstawowych błędów wychowawczych w ujęciu tabelarycznym, uwzględniając symptomy zachowań wychowawcy, konsekwencje popełnianych błędów i wskazując zachowania właściwe.
W tym samym dziale znajduje się artykuł Katarzyny Krysztofiak zatytułowany „Skuteczna komunikacja”. Autorka radzi czytelnikom, jak konstruować wypowiedzi, które wzmacniają pozycję szefa oraz wymienia zachowania utwierdzające nadany autorytet. Lektura niniejszego tekstu nie tylko pozwoli Państwu doskonalić swoje umiejętności z zakresu skutecznej komunikacji, ale też budować wizerunek kompetentnego menadżera.
Państwa uwadze polecamy w szczególności wywiad miesiąca pt. „Głos dzieci”, w którym Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, podsumowuje prace podjęte w celu zmiany ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wymienia najczęstsze problemy, z jakimi borykają się dzieci w szkołach i przedszkolach oraz opowiada, jakie działania będą najistotniejsze w działalności RPD w 2015 roku.
Procedura monitorowania realizacji podstawy programowej w szkole powinna być corocznie aktualizowana przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych. Aby ułatwić Państwu określenie celu i zakresu monitorowania, w tym miesiącu w dziale „Narzędziownia” publikujemy arkusz, który pomoże odpowiedzieć na następujące pytania:
W tej samej rubryce znajduje się przykładowa instrukcja kancelaryjna, której celem jest ustalenie zasad postępowania, zapewniających sprawne wykonywanie czynności kancelaryjnych. Określone w instrukcji tryb i zasady wykonywania czynności kancelaryjnych zapewniają jednolity sposób tworzenia, ewidencjonowania i przechowywania oraz ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą dokumentów w placówce.