Tematem przewodnim lutowego wydania „Monitora Dyrektora Szkoły” są zasady poprawnej współpracy dyrektora szkoły z organem prowadzącym daną placówkę oświatową. Na które aspekty współdziałania w szczególności powinien zwrócić uwagę dyrektor? Na to pytanie odpowiada Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Z organem prowadzącym za pan brat”, otwierającym niniejszy numer czasopisma.
Diagnoza gotowości szkolnej stanowi fundament właściwego postępowania wobec dziecka. Bez jej wyników niemożliwe jest planowanie, realizacja i dostosowanie procesu edukacji do indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia. Prawidłowo wykonana diagnoza gotowości szkolnej, a następnie zindywidualizowanie wymagań wobec podopiecznego warunkuje sukces lub edukacyjne niepowodzenie. Ponadto, dokonanie indywidualnej diagnozy ma duży wpływ na rezultaty pracy szkoły, gdyż zebrane wyniki dają pełen obraz funkcjonowania uczniów – zarówno każdego z osobna, jak i w ramach zbiorowości. W tym miesiącu w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna” publikujemy artykuł Aleksandry Kubali-Kulpińskiej, przybliżający zagadnienia związane z diagnozą gotowości szkolnej i jej wpływem na wyniki placówki.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo:
Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić jednostronnie przez pracodawcę albo na podstawie porozumienia stron. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca. W tym miesiącu w dziale „Narzędziownia” przekazujemy Państwu wzór pisma – rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia.
Z dniem 1 stycznia 2013 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, a wraz z nim nowy wzór karty oceny pracy nauczyciela. Oceny pracy nauczyciela-doradcy metodycznego dokonuje dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, po uzyskaniu oceny pracy dokonanej przez dyrektora właściwej placówki doskonalenia nauczycieli, w zakresie dotyczącym wykonywania funkcji doradcy metodycznego. W rubryce „Narzędziownia” znajdą Państwo formularz do wypełnienia – kartę oceny pracy nauczyciela.
W tym samym dziale znajduje się przeznaczony do wydrukowania i wypełnienia arkusz obserwacji lekcji, będący narzędziem wykorzystywanym w ramach nadzoru pedagogicznego. Celem prowadzonych obserwacji jest pomoc nauczycielowi w samoocenie i określeniu kierunków samodoskonalenia, diagnoza jakości działań nauczyciela w zakresie realizacji celów określonych dla danej lekcji oraz ocena rezultatów procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego. Arkusz obserwacji lekcji obowiązuje wraz z planem i organizacją nadzoru pedagogicznego i stanowi załącznik do procedury oceny pracy.
W tym miesiącu w rubryce „Narzędziownia” przekazujemy Państwu kwestionariusz zainteresowań zawodowych zawierający pięćdziesiąt pytań dotyczących życia codziennego, kontaktów międzyludzkich i życia zawodowego. To proste narzędzie służy określaniu preferencji i zainteresowań zawodowych osób poszukujących nowych ścieżek rozwoju. Kwestionariusz zainteresowań zawodowych odpowiada na potrzeby doradców i pracowników, a w szczególności tych, którzy kończą pewien etap kariery i stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia lub pracy.
W lutowym „Monitorze Dyrektora Szkoły” znajdą Państwo również wzór oświadczenia o stanie kontroli zarządczej dyrektora szkoły. Kierownik placówki składa niniejsze oświadczenie na podstawie zarządzenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, które określa zakres oraz termin jego złożenia. Sporządzenie oświadczenia o stanie kontroli zarządczej nie wymaga uzgodnień z organami szkoły. Dokument oparty na własnej ocenie i informacjach dostępnych w czasie jego sporządzania przygotowuje dyrektor szkoły po roku funkcjonowania kontroli zarządczej.