Tematem przewodnim październikowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są modyfikacje programu nauczania w celu poprawy efektywności kształcenia. Przepisy prawa obowiązujące w polskim systemie oświatowym przybliża Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W rubryce specjalnej „Kontrola w placówce” opisujemy funkcje kontrolne dyrektora szkoły, analizujemy uprawnienia i obowiązki kuratora oświaty oraz przybliżamy przepisy w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
W tym miesiącu poruszamy również temat przemocy i agresji w szkole. W dziale „Twarzą w twarz” publikujemy arcyciekawy wywiad z Ewą Czemierowską-Korubą, doświadczonym psychologiem od lat zajmującym się problematyką agresji, zaś w rubryce „Bezpieczna szkoła” radzimy, jak zmniejszyć natężenie zjawiska bullyingu i mobbingu w szkole. Jak rozpoznać ofiarę bullyingu w szkole? Jakie są przejawy mobbingu w szkole? Jak pracować ze sprawcą przemocy? Odpowiedzi na te pytania udziela Aleksandra Kubala-Kulpińska w tekście zatytułowanym „Mobbing i bullying w polskiej szkole”.
„Stopień realizacji przez nauczyciela zadań określonych w art. 6 ustawy Karta Nauczyciela1 i art. 4 ustawy o systemie oświaty, zadań statutowych szkoły oraz obowiązków określonych w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela ustala się w oparciu o wyniki sprawowanego nadzoru pedagogicznego. W formalnoprawnym procesie dokonywania oceny pracy nauczyciela wykorzystywane są zatem informacje zgromadzone przez dyrektora szkoły przy pomocy metod, jakimi są obserwacje oraz analiza dokumentacji. Natomiast sposób, w jaki informacje te są utrwalane, oraz zakres ich wykorzystania zależy od przyjętych w szkole zasad” – pisze Maria Pecyna w artykule zatytułowanym „Ocena pracy nauczyciela”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak gromadzić informacje o pracy nauczyciela oraz które elementy pracy pedagoga podlegają ocenie.
Każde działanie podejmowane w jednostce oświatowej powinno być przedmiotem uważnej oceny w zakresie skuteczności i ekonomiczności. W celu sprawdzenia jakości i warunków pracy pracowników pedagogicznych, w bieżącym numerze „Doradcy Dyrektora Szkoły” publikujemy ankietę ewaluacyjną dla nauczycieli. Niniejsze narzędzie badawcze pozwoli Państwu zweryfikować, czy pracownik jest zadowolony ze szkoły, w której pracuje, czy w placówce sprawnie działa system przepływu informacji oraz jak nauczyciele oceniają relacje panujące w szkole. Gotowy kwestionariusz ankiety ewaluacyjnej dla nauczycieli znajdą Państwo w rubryce „Narzędziownia”.
Państwa uwadze polecamy tekst Aleksandry Kubali-Kulpińskiej zatytułowany „Aby w szkole było bezpiecznie…”, znajdujący się w dziale „Innowacyjny dyrektor”. Autorka przybliża w nim ideę rządowego programu „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła” realizowanego w latach 2014–2016, którego jednym z założeń jest zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży.
Pozostając wciąż w temacie bezpieczeństwa w placówce oświatowej – w rubryce „Bezpieczna szkoła” publikujemy artykuł pt. „Mobbing i bullying w polskiej szkole”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo charakterystykę uczestników zachowań o charakterze przemocowym, dowiedzą się, jak współpracować z rodzicami ofiary mobbingu w szkole oraz czemu służą systematyczne badania socjometryczne. Aleksandra Kubala-Kulpińska wymienia również przejawy bullyingu w szkole i przedstawia propozycje działań, jakie może podjąć dyrekcja i grono pedagogiczne w celu zmniejszenia natężenia tego niebezpiecznego zjawiska.
Zamieszczając szereg artykułów dotyczących przeciwdziałania przemocy wśród dzieci, zachęcamy naszych czytelników do przeprowadzania zajęć mających na celu omówienie zjawiska i form mobbingu i bullyingu w szkole oraz wskazanie możliwych konsekwencji dla ofiary i sprawcy.