Tematem przewodnim czerwcowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są zadania związane z podsumowaniem roku szkolnego i przygotowaniem do kolejnego roku. Zagadnienia dotyczące analizy i oceny efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przybliża Jacek Stec w artykule otwierającym bieżące wydanie czasopisma. Listę obowiązków dyrektora w zakresie dokonywania przeglądów w placówce oświatowej znajdą Państwo w rubryce „Bezpieczna szkoła”.
Obecność sześciolatka w szkole budzi liczne obawy rodziców, nauczycieli i samorządów, dlatego w tym miesiącu piszemy o organizacji nowego roku szkolnego pod kątem przyjęcia w progach szkół dzieci sześcioletnich. Przypominamy jednocześnie, że dziecko rozpoczynające naukę w szkole powinno osiągnąć tzw. gotowość szkolną, wykazując dojrzałość pod względem emocjonalnym, społecznym i fizycznym. Brak gotowości szkolnej może być podstawą ubiegania się o odroczenie realizacji obowiązku szkolnego. W bieżącym wydaniu czasopisma podkreślamy, że decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
W niniejszym numerze „Doradcy Dyrektora Szkoły” przypominamy również o obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego dyrektora szkoły. Obowiązujące w tym zakresie terminy i zasady składania oświadczeń podajemy w rubryce „Dyrektor i finanse”.
W dziale „Narzędziownia znajdą Państwo następujące materiały:
„Ważnym aspektem sprawozdania dyrektora szkoły jest ocena sytuacji wychowawczej oraz stanu opieki nad uczniami. Dyrektor powinien odwołać się przede wszystkim do informacji uzyskanych od szkolnych specjalistów (pedagoga, psychologa), wychowawców klas i rodziców oraz zgłaszanych w trakcie posiedzeń rad pedagogicznych, rady rodziców czy ewentualnie rozmów indywidualnych. W omawianym obszarze dyrektor powinien poruszyć takie kwestie jak prowadzona diagnostyka i udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna (ilu uczniów zostało objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną); efekty podejmowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej: czy we wszystkich przypadkach podjęte działania okazały się skuteczne i w odniesieniu do których uczniów należy zweryfikować podejmowane działania” – pisze Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Czas podsumowań”. Lektura niniejszego tekstu pozwoli Państwu dokonać podsumowania mijającego roku szkolnego i należycie przygotować się do kolejnego.
Państwa uwadze polecamy również artykuł Aleksandry Kubali-Kulpińskiej pt. „By żyło się lepiej? Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dziecka”, który publikujemy w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autorka opisuje w nim sytuację dziecka w rodzinie rozłączonej i proponuje działania, jakie może podjąć szkoła, aby pomóc uczniowi cierpiącemu wskutek migracji zarobkowej rodziców. Aleksandra Kubala-Kulpińska podkreśla, że takiemu dziecku należy zapewnić stały dostęp do pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Jakie informacje powinno zawierać oświadczenie majątkowe dyrektora szkoły? W jakich terminach należy je składać? Jakie są konsekwencje naruszenia obowiązujących zasad? Na te pytania odpowiada Joanna Lesińska w artykule zatytułowanym „Oświadczenie majątkowe dyrektora szkoły”. Autorka podkreśla w nim, że „dyrektor musi liczyć się z tym, że prawdziwość jego oświadczenia majątkowego może zweryfikować organ prowadzący oraz urząd skarbowy, do którego trafia jeden egzemplarz. Organy te są zobowiązane do analizy oświadczeń i to w odniesieniu do poprzednich oświadczeń majątkowych; urząd skarbowy dodatkowo weryfikuje treść zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym – PIT – małżonka dyrektora. Organy są upoważnione do złożenia wniosku do urzędu kontroli skarbowej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dyrektora o przeprowadzenie kontroli, jeżeli zachodzi podejrzenie, że dyrektor podał w oświadczeniu nieprawdę lub zataił prawdę”.
Praca z sześciolatkiem w szkole to olbrzymie wyzwanie dla dyrektorów jednostek oświatowych i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Aby ułatwić Państwu weryfikację placówki pod kątem spełniania przez nią standardów ministerialnych związanych z obniżeniem obowiązku szkolnego dziecka do lat sześciu, w dziale „Dyrektor pod kontrolą” publikujemy artykuł Ewy Norkowskiej pt. „Sześciolatek w szkole – przywilej czy obowiązek?”. Autorka analizuje w przepisy obowiązującego ustawodawstwa i przypomina, że dziecko rozpoczynające naukę w szkole powinno wykazywać dojrzałość pod względem emocjonalnym, społecznym i fizycznym. „Konsekwencją niedojrzałości w którejś ze sfer mogą być trudności w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości i wymagań szkolnych. Rodzicom w ocenie gotowości szkolnej dziecka powinna pomóc diagnoza przeprowadzona w przedszkolu (wykonywana dwukrotnie: na początku roku szkolnego, po którym dziecko może rozpocząć naukę w szkole, i pod jego koniec). Jeśli, pomimo przeprowadzonej diagnozy, rodzice mają wątpliwości co do gotowości szkolnej dziecka, mogą zwrócić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej z prośbą o przeprowadzenie badania i wydanie stosownej opinii” – dodaje Ewa Norkowska.
Decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor szkoły, zgodnie z art. 16 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 marca 2009 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. „Decyzja dyrektora szkoły powinna zostać wydana bez zbędnej zwłoki, jednak nie dłużej niż w 30 dni od złożenia wniosku przez rodziców dziecka. Skutkiem pozytywnej decyzji (czyli takiej, która odracza lub przyspiesza obowiązek szkolny) jest przesunięcie w czasie momentu rozpoczęcia nauki w szkole” – wyjaśnia Ewa Norkowska.
Wzór decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego przekazujemy naszym czytelnikom w dziale „Narzędziownia”.