Na łamach kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” analizujemy podstawowe regulacje dotyczące udostępniania informacji będących w posiadaniu szkoły i podajemy przykładowe dane, jakich może wymagać od dyrektora jednostki oświatowej organ prowadzący. W tym miesiącu przedstawiamy również nowe zasady rekrutacji do szkoły podstawowej i publikujemy wzory pism, które ułatwią Państwa codzienną pracę – wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej i kartę udostępnienia akt.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu zatytułowanego „Nauczanie domowe, nauczanie indywidualne czy indywidualny tok nauczania?”, znajdującego się w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Kinga Rusin, psycholog stosowany i nauczyciel mianowany pisze w nim o realizacji podstawy programowej w sposób dostosowany do aktualnych, indywidualnych możliwości dziecka.
W dziale „Narzędziownia” przekazujemy Państwu następujące materiały:
W dziale „Dyrektor pod nadzorem” publikujemy tekst Aleksandry Kubali-Kulpińskiej zatytułowany „Nowe zasady rekrutacji do szkoły podstawowej”. Autorka przypomina w nim, że „dnia 18 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa z 6 grudnia 2013 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza nowy rozdział: «Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek». W roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016 wykorzystane zostaną przepisy przejściowe, a w kolejnych latach stopniowo wprowadzane będą wszystkie zasady rekrutacji ujęte w ustawie, mające na celu ujednolicenie kryteriów i sposobu przeliczania punktów we wszystkich placówkach. Zmiany dotyczą głównie uczniów zamieszkujących poza obwodem szkoły. W przypadku ucznia «z rejonu» zasady pozostają takie same. Uczniowie zostają przyjęci z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców, co nie wymaga przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego”. Czytając niniejszy artykuł dowiedzą się Państwo, jakie obowiązki nakłada na dyrektorów szkół rzeczona ustawa w zakresie przeprowadzania rekrutacji do szkoły podstawowej.
„W roku szkolnym 2013/2014 ustalone zostały następujące podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej w szkołach podstawowych: wspieranie rozwoju dziecka młodszego w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego, działania szkoły na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów i kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych” – pisze Mirosława Grzemba-Wojciechowska w artykule zatytułowanym „Świetlica szkolna – ważną częścią szkoły”, który publikujemy w dziale „Z praktyki szkolnej”.
„«Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny». Oznacza to, że uczeń, który opuścił ponad połowę zajęć przeznaczonych w szkolnym planie nauczania na te zajęcia, może być nieklasyfikowany z przyczyn zarówno usprawiedliwionych (takich jak długotrwała choroba, pobyt za granicą czy częste zmiany szkoły), jak i nieusprawiedliwionych (np. wagary)” – pisze Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Uczeń nieobecny – uczeń nieklasyfikowany”, który publikujemy w rubryce „dyrektor pod kontrolą”. Autor przedstawia w nim podstawę prawną nieklasyfikowania ucznia z danych zajęć edukacyjnych oraz zasady organizowania i przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego.
Ponadto, w bieżącym numerze „Doradcy Dyrektora Szkoły” zamieszczamy informacje dotyczące realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych i wzory dokumentów, które ułatwią Państwa codzienną pracę – wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej i wzorcową kartę udostępnienia akt.