Na łamach lutowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” opisujemy rolę dyrektora w tworzeniu prawa wewnętrznego w szkole. W jakich obszarach funkcjonowania szkoły dyrektor staje się kreatorem wewnętrznego prawa? Jak dyrektor placówki powinien prawidłowo konstruować akty wewnątrzszkolnego prawa? Jakie są elementy szkolnego aktu prawa, wydanego z upoważnienia ustawowego bądź statutu szkoły? Na te pytania odpowiada Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W celu poznania opinii pracowników pedagogicznych na temat koncepcji pracy placówki, w lutowym numerze „Doradcy Dyrektora Szkoły” publikujemy gotową do wypełnienia ankietę dla nauczycieli.
Ponadto, na łamach bieżącego numeru zapraszamy Państwa do udziału w konferencji „Innowacyjna edukacja 2014”, która odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest czasopismo „Doradca Dyrektora Szkoły”.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Jacka Steca pt. „Edukacja włączająca. Na czym polega, jak ją zorganizować?”, który publikujemy w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autor wyjaśnia w nim, czym jest edukacja włączająca, jakie uregulowania prawne sprzyjają jej organizowaniu oraz jak wprowadzić ją w danej jednostce oświatowej. Jacek Stec podkreśla również, że „w dalszym ciągu w polskim społeczeństwie dziecko niepełnosprawne wzbudza wiele emocji, staje się przedmiotem sensacji. Sprzeciwiamy się posyłaniu dziecka sprawnego do klasy lub szkoły z dziećmi niepełnosprawnymi w obawie chociażby o zaniżanie poziomu edukacyjnego. Istotną barierę stanowią braki kadrowe – niewystarczająca liczba nauczycieli, którzy mają kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, np. posługujących się językiem migowym czy alfabetem Braille’a. Być może kierunkiem przyszłościowym może stać się model edukacji włączającej, postrzegany jako zniesienie wszelkich barier mentalnych, psychologicznych, edukacyjnych, technicznych, organizacyjnych i architektonicznych, które dzisiaj utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w szkole uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Czym zatem jest edukacja włączająca? To proces, w ramach którego w szkole buduje się właściwy klimat i relacje międzyludzkie, wspiera się indywidualne potrzeby każdego dziecka, stosując w procesie nauczania metody pracy sprzyjające uczeniu się”.
Państwa uwadze polecamy również tekst Marcina Majchrzaka pt. „Szkoła wolna od kradzieży”, znajdujący się w rubryce „Bezpieczna szkoła”. Specjalista w zakresie prawa oświatowego przybliża czytelnikom postępowanie wewnątrzszkolne w przypadku dokonania na jej terenie kradzieży oraz wymienia środki wychowawcze, które może zastosować sąd rodzinny wobec nieletniego ucznia.
„Jak bez przeprowadzania rewolucji usprawnić pracę szkoły?” to temat przewodni konferencji „Innowacyjna edukacja 2014”, która odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku w Warszawie. Na łamach niniejszego numeru zachęcamy Państwa do udziału w tym wydarzeniu i pokazowej lekcji z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy oraz oprogramowania dydaktycznego. Uczestnicy konferencji „Innowacyjna edukacja 2014” dowiedzą się, jak rozwiązywać problemy kadrowe i organizacyjne w placówce, czym się kierować przy wyborze pomocy dydaktycznych dla szkoły oraz jak pozyskać na nie fundusze.
W bieżącym numerze „Monitora Dyrektora Szkoły” publikujemy wzory pism, które ułatwią Państwa codzienną pracę – kwestionariusz ankiety dla rodziców pt. „Wewnątrzszkolne ocenianie osiągnięć mojego dziecka”, ankietę dla nauczycieli i ulotkę dla ucznia przystępującego do sprawdzianu lub egzaminu.