Tematem przewodnim styczniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest współpraca szkoły i przedszkola. Zagadnienia związane z wzajemnym wspomaganiem w zakresie rozwijania i doskonalenia umiejętności metodycznych nauczycieli omawia Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W tym miesiącu opisujemy korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem monitoringu w szkole, przybliżamy podstawowe zadania dyrektora wynikające z przepisów oświatowych w sprawie awansu zawodowego nauczycieli i radzimy, jak wychowawca klasy może pomóc dziecku z zaburzeniami odżywiania.
Osobne miejsce w naszym czasopiśmie zajmuje temat pierwszej pomocy w szkole. Marcin Majchrzak, prawnik i specjalista w zakresie prawa oświatowego przybliża dla Państwa najistotniejsze kwestie dotyczące zasad organizowania profilaktycznej opieki zdrowotnej w placówkach edukacyjnych.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Awans zawodowy nauczyciela to także wiele obowiązków dla dyrektora szkoły, w której jest on zatrudniony. Określają je zarówno przepisy ustawy Karta Nauczyciela, jak i obowiązujące rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli” – pisze Elżbieta Korczewska w artykule zatytułowanym „Monitorowanie awansu zawodowego nauczyciela przez dyrektora”. Ponadto, autorka przekazuje czytelnikom kartę monitoringu zadań określonych w planie rozwoju zawodowego nauczyciela, ubiegającego się o kolejny stopień awansu zawodowego.
Na łamach styczniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu ankietę dla nauczycieli służącą zebraniu informacji na temat zakresu wykorzystania przez pedagogów technologii komunikacyjno-informacyjnych w bieżącej pracy dydaktyczno-zawodowej oraz na polu innych poczynań zawodowo-osobistych. Wyniki ankiety dla nauczycieli pozwolą zaprojektować wymierne działania zmierzające do wsparcia zasygnalizowanych przez nauczycieli potrzeb oraz minimalizacji istniejących barier i przeszkód w zakresie będącym przedmiotem badania.
„Pierwsza pomoc w szkole. Zasady zatrudniania szkolnej pielęgniarki” to artykuł Marcina Majchrzaka, który publikujemy w rubryce „Dyrektor kontra prawo pracy”. Znajdą w nim Państwo zestawienie najważniejszych kwestii dotyczących zasad udzielania przez pielęgniarki szkolne świadczeń zdrowotnych w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
O czym należy pamiętać, instalując monitoring w szkole? Jakie korzyści wynikają ze stosowania monitoringu w placówce edukacyjnej? Jakie argumenty przemawiają za rezygnacją bądź ograniczeniem systemu monitorującego? Na te pytania odpowiada Marcin Majchrzak w artykule zatytułowanym „Pod czujnym okiem kamery. Monitoring w szkole”, znajdującym się w dziale „Bezpieczna szkoła”.
W rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna” publikujemy tekst Kingi Rusin zatytułowany „Dziecko z zaburzeniami odżywiania w szkole”. Psycholog wyjaśnia w nim, jakie zachowania ucznia powinny zaniepokoić nauczyciela, jak rozpoznać objawy anoreksji i bulimii oraz jak przebiega terapia dziecka z zaburzeniami odżywiania.