Tematem przewodnim majowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są zadania dyrektora szkoły związane z nadawaniem stopnia awansu zawodowego nauczycielom. Na podstawie obowiązujących przepisów Jacek Stec przygląda się zadaniom, jakie powinien wykonać dyrektor szkoły w stosunku do nauczyciela, który wszedł na ścieżkę awansu zawodowego.
W tym miesiącu piszemy również o odpowiedzialności nauczyciela wobec pracodawcy i przybliżamy procedurę uzyskania uprawnień szkół publicznych przez placówki niepubliczne.
„Pracownicy szkoły często poszukują sojuszników, wspólnie z którymi łatwiej im będzie realizować przydzielone zadania. Niewątpliwie sprzymierzeńcami szkoły są poradnie psychologiczno-pedagogiczne i biblioteki pedagogiczne. W ostatnim czasie dokonano zmian w rozporządzeniach regulujących działalność tych placówek” – pisze Aleksandra Kubala-Kulpińska w tekście pt. „Poradnie psychologiczno-pedagogiczne i biblioteki pedagogiczne pomagają nauczycielom”, który publikujemy w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autorka analizuje w nim przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. poz. 199) i wyjaśnia, w jakich obszarach szkoła może liczyć na wsparcie poradni i bibliotek pedagogicznych.
Ocena pracy dyrektora szkoły może być przeprowadzona w każdym czasie, pod warunkiem, że nie będzie to wcześniej niż po upływie roku od poprzedniej oceny lub od oceny dorobku zawodowego. O ocenę pracy dyrektora szkoły może wystąpić każdy kierownik jednostki oświatowej lub nauczyciel, któremu powierzono obowiązki pełnienia tej funkcji. Warto pamiętać, że inicjatywa należy także do organu prowadzącego szkołę. Procedurę ubiegania się o ocenę pracy przybliża czytelnikom Joanna Krystosiak w artykule zatytułowanym „Ocena pracy dyrektora szkoły”, znajdującym się w rubryce „Dyrektor pod kontrolą”.
Państwa uwadze polecamy tekst Marty Handzlik pt. „Uzyskanie uprawnień szkoły publicznej przez szkołę niepubliczną”, który publikujemy w dziale „Placówka niepubliczna”. Autorka przybliża w nim procedurę zakładania szkół i placówek niepublicznych oraz opisuje, jak wygląda proces uzyskania uprawnień szkół publicznych przez placówki niepubliczne.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Marty Handzlik pt. „Odpowiedzialność służbowa nauczycieli”, znajdującego się w rubryce „Nauczyciel pod lupą”. Autorka pisze w nim, że odpowiedzialność nauczyciela może mieć postać odpowiedzialności dyscyplinarnej, wynikającej z przepisów ustawy Karta Nauczyciela lub odpowiedzialności porządkowej, wynikającej z ustawy Kodeks pracy. Poprzez nawiązanie stosunku pracy pedagog jest zobowiązany do dbania o dobro zakładu pracy. Jednocześnie prawo pracy daje pracodawcy możliwość karania pracownika za przewinienia związane z wykonywaniem pracy. Taką odpowiedzialność nauczyciela nazywamy odpowiedzialnością porządkową. W jakich sytuacjach pracodawca może zastosować wobec pracownika karę pieniężną? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy tekst.