Tematem przewodnim grudniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są planowane zmiany w nadzorze pedagogicznym. W artykule otwierającym bieżący numer czasopisma Jacek Stec przybliża m.in. nowe terminy przeprowadzania ewaluacji zewnętrznej i nowe uprawnienia dyrektorów.
W tym miesiącu analizujemy również ścieżkę awansu zawodowego dyrektora szkoły, opisujemy przejawy impulsywności i nadmiernej ruchliwości u ucznia z ADHD i informujemy, jak zabezpieczyć tereny należących do szkoły przed skutkami zimy.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Planowane zmiany w nadzorze pedagogicznym zostały określone w opublikowanym 29 czerwca 2012 roku projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. „Zgodnie z zapowiedziami, niebawem projekt ten ma stać się aktem prawomocnym. Warto więc przyjrzeć się zmianom, jakie planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie sprawowania nadzoru pedagogicznego, porównać stan obecny z proponowanym, a także określić, w jaki sposób zaproponowane zmiany mają udoskonalić cały proces sprawowania nadzoru pedagogicznego” – pisze Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Planowane zmiany w nadzorze pedagogicznym”.
Państwa uwadze polecamy tekst Jacka Steca pt. „By zimą było ciepło”, znajdujący się w rubryce „Bezpieczna szkoła”. Autor opisuje w nim najważniejsze czynności, które każdego roku trzeba wykonywać, m.in. wokół budynków szkolnych, by zapewnić pracownikom i uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki.
„Od 2004 roku każdy nauczyciel rozpoczynający pracę w zawodzie jest zobowiązany do wejścia na ścieżkę awansu zawodowego. W trakcie staży uzyskuje nowe kwalifikacje i doświadczenia zawodowe, nabywa umiejętności opisywania swoich działań i dzielenia się wiedzą z innymi, a w efekcie staje się refleksyjnym praktykiem i kreatorem otaczającej go rzeczywistości. Wpływa to na wzrost poczucia własnej wartości i zwiększenie satysfakcji z wykonywanej pracy. Dzięki temu zyskują przede wszystkim najważniejsze osoby – uczniowie. Gdyby nie procedura awansu zawodowego, pewnie niewielu nauczycieli zdecydowałoby się na tak intensywny rozwój zawodowy” – pisze Ewa Norkowska w artykule zatytułowanym „Awans zawodowy dyrektora szkoły”, który publikujemy w rubryce „Dyrektor kontra prawo pracy”. Autorka opisuje w nim warunki, jakie musi spełniać dyrektor, aby ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego i przybliża akty prawne regulujące awans zawodowy dyrektora szkoły.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Janiny Wołot pt. „Uczeń z ADHD”, znajdującego się w dziale „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autorka wymienia w nim cechy dziecka z zaburzeniami koncentracji i przekazuje wskazówki dla nauczycieli do bezpośredniej pracy z uczniem z ADHD. „Bycie rodzicem dziecka z ADHD to ciężka i mozolna praca, bowiem trudno przewidzieć zachowanie dziecka. Skuteczność terapii i wszelkich oddziaływań wychowawczych maleje wraz z wiekiem ucznia. Dlatego bardzo ważna jest wczesna interwencja, efektywna współpraca nauczycieli i innych osób zaangażowanych w niesienie pomocy dziecku. Objawy ADHD trwają latami. Nie ma żadnych metod terapeutycznych, które doprowadzą do całkowitego zniknięcia zaburzenia. Można natomiast poprawić funkcjonowanie dziecka w domu i środowisku szkolnym. W tym celu należy konsekwentnie stosować te same metody przez wiele lat” – dodaje Janina Wołot.