Tematem przewodnim wrześniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest planowanie pracy szkoły na rok 2012/2013 zgodnie z obowiązującym prawem i priorytetami Ministerstwa Edukacji Narodowej. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec porządkuje działania dyrektora szkoły i wskazuje podstawowe zadania, które powinien wykonać, by sprawnie zorganizować pracę jednostki oświatowej w nowym roku.
Ponadto, w tym miesiącu wyjaśniamy, na czym polega zmiana statutu placówki niepublicznej, publikujemy gotowy arkusz diagnostyczny do rozpoznawania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i informujemy, jak zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy.
Na łamach wrześniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” publikujemy przykładowy projekt ewaluacji, którego celem jest zebranie informacji dotyczących funkcjonującego w szkole systemu oceniania (SO) i zweryfikowanie, czy rzeczywiście wspiera on rozwój ucznia.
Tworzenie pytań kluczowych to najtrudniejszy krok na drodze do realizacji procesu ewaluacji w szkole. Prawidłowo sformułowane pytania stanowią osnowę działań podejmowanych we właściwym procesie ewaluacyjnym. Powinny one poruszać określone problemy, których rozwiązań będą starali się poszukiwać członkowie zespołu ds. ewaluacji w szkole lub placówce. Jak więc należy je formułować? W rubryce „Ewaluacja w szkole” publikujemy artykuł Jana Lewandowskiego zatytułowany „Klucz do skutecznej ewaluacji. Tworzenie pytań kluczowych w projekcie ewaluacyjnym”. Autor przedstawia w nim podstawowe wymagania, które powinny spełniać pytania kluczowe w projekcie ewaluacyjnym.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Jacka Steca pt. „Planowanie pracy szkoły na rok 2012/2013 zgodnie z obowiązującym prawem i priorytetami MEN”. Autor podkreśla w nim, że „planowanie pracy szkoły tylko z pozoru mogłoby się wydawać czymś banalnie prostym, przecież z roku na rok powtarzamy te same czynności – sporządzamy arkusz organizacyjny, plan nadzoru, plan pracy szkoły, przydzielamy czynności nauczycielom i tym podobne. Ale strzeżmy się przed rutyną. Każdy rok szkolny to nowe wyzwania – nowe lub znowelizowane przepisy prawa, nowe kierunki polityki oświatowej państwa, nowe zadania z zakresu pełnionego nadzoru pedagogicznego czy też nowe potrzeby i oczekiwania środowiska, w którym szkoła funkcjonuje. Aby sprostać postawionym wyzwaniom, nie możemy działać rutynowo. Musimy być innowacyjni, kreatywni – tylko wówczas osiągniemy sukces na górnej granicy naszych potencjalnych możliwości”.
W tym miesiącu przypominamy, że jednym z warunków uzyskania wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych jest stworzenie statutu placówki. Ponadto, organ prowadzący szkołę, ubiegający się o nadanie jej uprawnień szkoły publicznej, musi opracować statut zgodny z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego. W rubryce „Placówki niepubliczne” publikujemy tekst zatytułowany „Statut placówki niepublicznej”. Analizujemy w nim akt prawny, który może okazać się pomocny przy konstruowaniu statutu placówki niepublicznej, a także opisujemy metody i zasady nowelizacji statutu.
Zachęcamy Państwa do lektury wrześniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów opublikowanych w rubryce „Narzędziownia” – projektu ewaluacji, którego przedmiotem jest system oceniania funkcjonujący w szkole i arkusza diagnostycznego do rozpoznawania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.