Tematem przewodnim majowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są zadania dyrektora szkoły związane z zakończeniem roku szkolnego. Działania dotyczące zamknięcia ruchu służbowego nauczycieli, prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania i podsumowania pracy jednostki oświatowej za mijający rok szkolny opisuje Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Jak sporządzić harmonogram działań związanych z zakończeniem roku szkolnego? Jakie działania powinien podejmować dyrektor w ostatnich tygodniach mijającego 2011/2012 roku szkolnego? Jak realizować zadania dyrektora szkoły związane z zaplanowaniem działań w czasie przerwy wakacyjnej? Odpowiedzi na te pytania udziela Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Zadania dyrektora szkoły związane z zakończeniem roku szkolnego”.
Jak powinien wyglądać wzorcowy raport wieńczący całoroczną pracę zespołu ds. ewaluacji w szkole? Które kryteria decydują o wartości raportu? Jak określić przedmiot i cel ewaluacji w szkole? Dowiedzą się tego Państwo czytając tekst zatytułowany „Czas na raport”, znajdujący się w rubryce „Ewaluacja w szkole”.
Z dniem 1 września 2011 roku w związku z wprowadzeniem nowego systemu organizowania i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, niektóre zasady opiniowania i orzekania uległy zmianie. Dlatego też w dziale „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna” publikujemy artykuł Małgorzaty Łoskot zatytułowany „Procedura wystawiania opinii i orzeczeń przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne”, w którym ekspertka przybliża dla Państwa zapisy nowej podstawy prawnej.
„Nauczyciele z reguły wykorzystują należny im urlop wypoczynkowy w okresie ferii szkolnych. Jeśli tak się nie dzieje z określonych powodów, przysługuje im urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego. Są jednak sytuacje, w których należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop” – pisze Wioletta Kędziora w artykule zatytułowanym „Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop”, znajdującym się w dziale „Dyrektor kontra prawo pracy”. Rzeczone okoliczności opisujemy na łamach majowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły”.
„Edukacja zawodowa – pozytywny wybór” to tytuł wywiadu miesiąca z Agnieszką Pfeiffer, menedżerem projektów systemowych realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej I Ustawicznej. W rozmowie z Anną Przybył ekspertka opowiada o projektach wspierających wdrażanie reformy szkolnictwa zawodowego, korzyściach płynących z wprowadzania modułowych programów kształcenia zawodowego oraz wyjaśnia, jakich jeszcze modyfikacji wymaga polska edukacja zawodowa.
Zachęcamy Państwa do lektury majowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w rubryce „Narzędziownia” – kwestionariusza ankiety dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej dotyczącego zachowań agresywnych, wzoru zgody nauczyciela na dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia i wniosku o wydanie opinii o specyficznych trudnościach w uczeniu się dziecka.