Tematem przewodnim kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są nowe ramowe plany nauczania. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec przypomina, że „od 1 września 2012 roku oświata wkracza w ostatnią fazę zmian programowych i ustrojowych. Nowa podstawa programowa wejdzie do drugiego i czwartego etapu edukacyjnego. Aby te zmiany mogły zaistnieć, niezbędna jest zmiana ramowych planów nauczania”.
W tym miesiącu przekazujemy Państwu szkolny plan nauczania dla gimnazjum, poruszamy temat odpowiedzialności karnej i materialnej za szkody wyrządzone na terenie szkoły oraz radzimy, jak planować działania wpierające ucznia szczególnie uzdolnionego.
Państwa uwadze polecamy tekst Jacka Steca pt. „Szczególne uzdolnienia – szczególne wyzwanie”, który publikujemy w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autor podkreśla w nim, że „współczesny model nauczania, preferowany w polskiej szkole, jest dopasowany do ucznia przeciętnie zdolnego – jedna podstawa programowa kształcenia ogólnego, jednakowy system organizacyjny szkoły. Reforma systemu edukacji, rozpoczęta w 2009 roku, zaczyna powoli dostrzegać dzieci zdolne. Nowa formuła pomocy psychologiczno-pedagogicznej kładzie duży nacisk na wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, czyli nie tylko tych z dysfunkcjami, ale i szczególnie uzdolnionych, obowiązek indywidualizacji pracy z dzieckiem zarówno na zajęciach lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych, wprowadzenie projektu edukacyjnego na poziomie gimnazjum, stosowanie elementów oceniania kształtującego, promowanie do - brych praktyk przez „szkoły odkrywające talenty” bądź „szkoły z pasją”, tworzenie klas profilowanych, możliwość realizowania in - nowacji i eksperymentu pedagogicznego, indywidualny tok lub program nauki – to typowe działania nastawione na wspieranie i rozwijanie umiejętności dziecka uzdolnionego”. Lektura niniejszego artykułu pozwoli Państwu opracować plan pracy z uczniem szczególnie uzdolnionym.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
W rubryce „Bezpieczna szkoła” publikujemy tekst Marty Handzlik zatytułowany „Odpowiedzialność za szkody wyrządzone na terenie szkoły”. Autorka przypomina w nim, że „jednym z głównych zadań szkoły jest zagwarantowanie uczniom bezpiecznych warunków podczas zajęć. Dlatego też prawodawca wprowadził przepisy, które wymagają od pracowników placówki przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z późn. zm.) zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu w szkole należy przede wszystkim do dyrektora, chociaż nauczyciele również nie są zwolnieni z tego obowiązku”. Czytając niniejszy artykuł dowiedzą się Państwo, kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone na terenie placówki i z jakimi konsekwencjami musi się liczyć.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Jana Lewandowskiego pt. „Realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 4.1. w praktyce”, znajdującego się w rubryce „Ewaluacja w szkole”. Autor wymienia w nim główne kompetencje Rady Pedagogicznej, podstawowe rodzaje zadań zespołowych i korzyści płynące z pracy zespołowej w szkole. „W zasadzie najważniejszym zespołem nauczycielskim, do którego przynależność wszystkich nauczycieli pracujących w danej szkole jest obligatoryjna, to ustawowo umocowana Rada Pedagogiczna. Ten zespół pedagogów jest prawdziwym sercem szkoły. To tutaj zapadają jedne z najważniejszych decyzji o charakterze organizacyjnym, dydaktycznym czy wychowawczym. Istotą jego funkcjonowania jest aktywność i kreatywność wszystkich nauczycieli. Nauczyciele w ramach funkcjonowania w radzie pedagogicznej podejmują różnego rodzaju decyzje, zarówno o charakterze stanowiącym, jak i opiniującym. Gremium to jednak ma również możliwości inicjatywne” – podkreśla Jan Lewandowski.
„Konkurencja między placówkami niepublicznymi z roku na rok staje się coraz bardziej zacięta. W walce o zwrócenie uwagi klientów, czyli uczniów i ich rodziców, niezbędna jest skuteczna promocja” – przekonuje Marta Handzlik w artykule zatytułowanym „Wypromuj swoją szkołę!”. Czytając niniejszy artykuł poznają Państwo klasyczne narzędzia public relations wykorzystywane w placówkach niepublicznych, czynniki wpływające na stopień zadowolenia uczniów i ich rodziców oraz najważniejsze etapy działań marketingowych, które pomogą w efektywnym wypromowaniu placówek niepublicznych.
Ponadto, na łamach kwietniowego numeru „Doradcy Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu szkolny plan nauczania dla gimnazjum, liceum, technikum i dla klas IV–VI szkoły podstawowej. Gotowe materiały ułatwiające codzienną pracę znajdą Państwo w dziale „Narzędziownia”.