Tematem przewodnim marcowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest cudzoziemiec w polskiej szkole. Regulacje prawne dotyczące kształcenia mniejszości etnicznych w Polsce, zakres współpracy z rodzicami dzieci mniejszości narodowych i etnicznych oraz obowiązki ciążące na dyrektorze szkoły w zakresie organizacji kształcenia cudzoziemca w polskiej szkole przybliża Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
Ponadto, w tym miesiącu przybliżamy zasady przeprowadzania inwentaryzacji w placówkach niepublicznych, informujemy, jak należy kształtować relacje z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i radzimy, w jaki sposób sprawnie zorganizować kontrolę zarządczą w szkole.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Jana Lewandowskiego pt. „Realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 3.4. w praktyce”, znajdującego się w rubryce „Ewaluacja w szkole”. Autor radzi czytelnikom, w jaki sposób powinna przebiegać współpraca szkoły z opiekunami ucznia, aby obie strony czuły się usatysfakcjonowane. „Wymaganie 3.4 «Rodzice są partnerami szkoły» należy do najbardziej istotnych spośród wymagań ewaluacyjnych. Rodzice stanowią bowiem kwintesencję środowiska lokalnego szkoły z tego względu, że zaliczają się do jej najbliższego otoczenia, które ma realną możliwość wpływania na istotne decyzje dotyczące jej funkcjonowania (ostatnio nawet intensywnie występują z protestami przeciwko likwidacji szkół, łącząc się w ten sposób z całą społecznością szkolną). Już sam sposób sformułowania tego wyjątkowego wymagania narzuca sposób odpowiedniego spojrzenia na to zagadnienie merytoryczne. Do tego dochodzą jeszcze fundamentalne zasady realizowania wewnętrznej ewaluacji w szkole. Jedna z nich stanowi, iż wyniki przeprowadzanych badań należy bezwzględnie zaprezentować respondentom i to w sposób dla nich zrozumiały, a przecież rodzice są jedną z podstawowych grup respondentów w procesie ewaluacji wewnętrznej, realizowanej w szkole, i to prawie w każdym z badanych, a następnie analizowanych obszarów jej funkcjonowania” – pisze Jan Lewandowski.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
W artykule zatytułowanym „Cudzoziemiec w polskiej szkole” Jacek Stec opisuje, w jaki sposób polski system oświatowy zaspokaja oczekiwania i potrzeby cudzoziemców i mniejszości etnicznych, jakie w tej materii proponuje rozwiązania i jakie nakłada obowiązki na dyrektora szkoły. Ekspert podkreśla, że „każde dziecko ma prawo do edukacji. Gwarantuje to między innymi Konwencja praw dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku (Dz. U. z 1991 roku, nr 120, poz. 526, art. 28) oraz Ustawa zasadnicza z 2 kwietnia 1997 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 roku, nr 78, poz. 483 z późn. zm., art. 70). Z powyższego prawa korzystać mogą również dzieci cudzoziemców czasowo lub na stałe przebywających w Polsce, a także dzieci mniejszości narodowych”.
Państwa uwadze polecamy tekst Jacka Steca zatytułowany „Współpraca szkoły z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, znajdujący się w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autor wyjaśnia w nim, że „pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów polega na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dziecku”. Czytając niniejszy artykuł dowiedzą się Państwo, jak należy kształtować relacje z rodzicami uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zgodnie z zainicjowanym jesienią 2010 roku pakietem rozporządzeń dotyczącym nowej formuły pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W tym miesiącu przedstawiamy również etapy przeprowadzenia czynności inwentaryzacyjnych w placówkach niepublicznych oraz zapisy ustawy o rachunkowości określające m.in. zasady przygotowania, przebiegu, wyceny oraz rozliczenia inwentaryzacji w placówkach niepublicznych. Wioletta Kędziora przypomina czytelnikom, że „podstawą prawną do przeprowadzenia inwentaryzacji w jednostce jest zarówno ustawa o rachunkowości, jak i instrukcja inwentaryzacyjna, ustalająca zasady oraz procedury organizacyjne, realizacyjne i rozliczeniowe. W celu przeprowadzenia inwentaryzacji kierownik placówki powołuje komisję inwentaryzacyjną oraz co najmniej dwuosobowe zespoły spisowe w liczbie niezbędnej do sprawnego i terminowego wykonania spisu z natury. Osoby powołane do przeprowadzenia inwentaryzacji uczestniczą w szkoleniach i spotkaniu przedinwentaryzacyjnym”.
Zachęcamy Państwa do lektury marcowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania gotowych materiałów, które publikujemy w rubryce „Narzędziownia” – wniosku o wszczęcie egzekucji administracyjnej, planu inwentaryzacji i protokołu rozliczenia wyników inwentaryzacji.