Tematem przewodnim styczniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest rozpoznawanie potrzeb edukacyjnych dziecka w ramach reformy pomocy psychologiczno-pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec przybliża m.in. nowe obowiązki dyrektora wynikające z definicji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
W rubryce „Ewaluacja w szkole” publikujemy tekst Jana Lewandowskiego zatytułowany „Porównanie wymagań na potrzeby ewaluacji całościowej”. Autor przedstawia w nim przykład dokonywania analizy zapisów ujętych w opisie charakterystyki wymagań ewaluacyjnych we wszystkich obszarach wyodrębnionych w rozporządzeniu MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego, które z kolei są podstawą do przeprowadzania ewaluacji całościowej w szkołach i placówkach oświatowych.
W artykule zatytułowanym „Rozpoznawanie potrzeb edukacyjnych dziecka w ramach reformy pomocy psychologiczno-pedagogicznej MEN” Jacek Stec przypomina, że wiosną bieżącego roku kadra pedagogiczna będzie musiała zmierzyć się z nowym systemem rozpoznawania i zaspokajania indywidualnych potrzeb edukacyjnych dzieci. Taki obowiązek nakładają na dyrektorów podpisane jesienią 2010 roku przez Panią Minister Katarzynę Hall nowe rozporządzenia dotyczące zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci oraz młodzieży niepełnosprawnych a także niedostosowanych społecznie. W niniejszym tekście autor przybliża, jakie obowiązki stoją przed dyrektorami szkół w najbliższym czasie, by z dniem 1 września 2011 roku móc prawidłowo rozpoznawać potrzeby edukacyjne dziecka i dostosowywać do nich pomoc.
W bieżącym wydaniu czasopisma „Doradca Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu ankietę dla nauczycieli, której przedmiotem jest wszechstronne wspomagania rozwoju ucznia. Gotowy formularz publikujemy w dziale „Narzędziownia”.
W tej samej rubryce znajdą Państwo przeznaczony do wypełnienia arkusz obserwacyjny ucznia, umożliwiający m.in. monitorowanie funkcjonowania dziecka na poszczególnych przedmiotach i opisywanie niepokojących lub niewłaściwych zachowań podopiecznego.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Wioletty Kędziory pt. „Dotacje dla szkół niepublicznych”. Autorka przybliża w nim terminy otrzymywania i zasady rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo przepisy regulujące kwestie związane z przyznawaniem dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki oraz dla niepublicznych jednostek oświatowych o uprawnieniach szkoły publicznej, w których taki obowiązek nie jest realizowany.
Zachęcamy Państwa do lektury styczniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów opublikowanych w dziale „Narzędziownia” – ankiety dla nauczycieli dotyczącej wspomagania wszechstronnego rozwoju podopiecznych, arkusza obserwacyjnego ucznia i projektu ewaluacji w szkole, której przedmiotem jest realizacja zajęć dodatkowych w jednostce oświatowej.