Tematem przewodnim październikowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są obowiązki dyrektora w zakresie przeciwdziałania przemocy w szkole. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec analizuje podstawę prawną, która nakazuje dyrektorowi zapobiegać zjawiskom przemocy w szkole.
Ponadto, w tym miesiącu opisujemy zagadnienia związane z uchwalaniem budżetu placówek niepublicznych, przedstawiamy strukturę indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i informujemy, jak należy reagować w sytuacji, gdy uczeń lub rodzic zgłasza przypadek mobbingu w szkole.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
W rubryce „Bezpieczna szkoła” publikujemy tekst Janiny Zawadzkiej zatytułowany „Szkolenia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych z przepisów i zasad BHP”. Starszy specjalista BHP oraz inspektor ochrony przeciwpożarowej podkreśla w nim, że „obowiązkiem dyrektora placówki zgodnie z art.15 Kodeksu pracy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim zatrudnionym w placówce oświatowej (nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym), pamiętając jednocześnie o osobach pracujących na podstawie umów cywilno-prawnych”. Czytając niniejszy artykuł poznają Państwo szczegółowe zasady, warunki oraz formy szkoleń BHP, które określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 62 poz. 285 z póżn. zm.).
Państwa uwadze polecamy artykuł Anny Werlichowicz-Perz i Piotra Wilińskiego pt. „Tworzenie programów terapeutyczno-edukacyjnych dla uczniów ze SPE”, który publikujemy w dziale „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Znajdą w nim Państwo przykładową strukturę indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i schemat wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia.
Aby ułatwić Państwu określenie mocnych i słabych stron rozwoju ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w dziale „Narzędziownia” publikujemy arkusz analizy dokumentów, opracowany przez Annę Werlichowicz-Perz.
„Jak przeciwdziałać przemocy w relacjach nauczyciel – uczeń” to artykuł Małgorzaty Łoskot, znajdujący się w dziale „Nauczyciel pod lupą”. Pedagog specjalny i socjoterapeuta opisuje w nim procedurę postępowania w przypadku informacji lub podejrzenia, że nauczyciel dopuszcza się przemocy wobec ucznia. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak należy reagować w sytuacji, gdy podopieczny lub rodzic zgłasza przypadek stosowania wobec uczniów mobbingu.
Osobne miejsce w naszym czasopiśmie zajmuje temat przeciwdziałania cyberprzemocy w szkole. W rubryce „Narzędziownia” przekazujemy Państwu scenariusz spotkania z rodzicami w związku z niebezpieczeństwami napotykanymi przez uczniów w wirtualnej przestrzeni oraz zapis posiedzenia Rady Pedagogicznej poświęconego problemom internetowych zagrożeń.
Jakie obowiązki względem programu wychowawczego należą do dyrektora szkoły? Jakie kroki powinien, a jakie musi podjąć kierownik jednostki oświatowej? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tekście Małgorzaty Tołoczyńskiej-Lekacz pt. „Tworzenie programu wychowawczego”, który publikujemy w dziale „Ewaluacja w szkole”.
Szkoły podstawowe i gimnazja, w tym również jednostki z oddziałami integracyjnymi, otrzymują dotacje z budżetu gminy, natomiast placówki niepubliczne (szkoły podstawowe specjalne i gimnazja specjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkół publicznych, w tym także te z oddziałami integracyjnymi) uzyskują dotacje z budżetu powiatu. Szkoły podstawowe i gimnazja niepubliczne, w których realizowany jest obowiązek szkolny, posiadają uprawnienia szkoły publicznej, zgodnie z art. 8 ustawy o systemie oświaty. Zagadnienia związane z uchwalaniem budżetu placówek niepublicznych analizuje Wioletta Kędziora w artykule zatytułowanym „Planujemy wydatki na rok 2012”.
Zachęcamy Państwa do lektury październikowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w rubryce „Narzędziownia” – arkusza analizy dokumentów, propozycji Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego na czas obowiązywania orzeczenia, projektu ewaluacji w szkole z zakresu realizacji programu wychowawczego i profilaktycznego w gimnazjum i zapisu spotkania Rady Pedagogicznej poświęconego problemom wirtualnej przemocy w szkole.