Tematem przewodnim listopadowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest odpowiedzialność organu prowadzącego szkołę lub placówkę edukacyjną. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec opisuje, jakie relacje łączą dyrektora szkoły z organem prowadzącym oraz jakie zadania stoją przed jednostkami samorządu terytorialnego w związku z rozwojem oświaty w danym regionie.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„W badaniach przeprowadzonych w latach 2008/09, z inicjatywy Sekcji Poradnictwa i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej ZG ZNP w 452 szkołach i placówkach, 50,7% osób potwierdziło, że realizuje zadania wykraczające poza obowiązki pedagoga i psychologa szkolnego” – pisze Małgorzata Łoskot w artykule pt. „Rola pedagoga i psychologa szkolnego w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej”, znajdującym się w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Czytając niniejszy tekst poznają Państwo zadania wynikające z pełnienia funkcji nauczyciela specjalisty i obowiązki związane z funkcjonowaniem w szkole zespołów do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Jana Lewandowskiego pt. „Realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 2.6. w praktyce”, znajdującego się w dziale „Ewaluacja w szkole”. Autor wyjaśnia w nim, na czym polega koncepcja organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole i przedstawia podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy dyrektor szkoły lub placówki, aby prawidłowo wywiązać się z zadań wynikających z wymagania 2.6.
Przykładowy projekt ewaluacji w szkole znajdą Państwo w dziale „Narzędziownia”.
W rubryce „Bezpieczna szkoła” publikujemy artykuł Dariusza Skrzyńskiego zatytułowany „Bezpieczeństwo uczniów podczas wyjść poza teren szkoły”. Autor przedstawia w nim zasady bezpieczeństwa podczas wycieczek, imprez krajoznawczych i turystycznych, a także analizuje zagadnienia prawne związane z zapewnieniem uczniom opieki w czasie rekolekcji, wyjść na basen i wyjazdów podopiecznych na konkursy szkolne i zawody sportowe.
Jakie działania związane z organizacją egzaminu gimnazjalnego powinien podjąć w najbliższym czasie dyrektor szkoły? Dowiedzą się tego Państwo czytając artykuł Jacka Steca zatytułowany „Organizacja egzaminu gimnazjalnego 2011/2012”, który publikujemy w dziale „Dyrektor pod kontrolą”. Ekspert podkreśla w nim, że „podstawę prawną zmian w zakresie organizacji egzaminów zewnętrznych stanowi rozporządzenie MEN z 20 sierpnia 2010 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2010 roku, nr 156, poz. 1046 z późn. zm.), a także procedury organizowania i przeprowadzania egzaminu w klasie trzeciej gimnazjum obowiązujące w roku szkolnym 2011/2012, opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi”. W niniejszym tekście autor wyjaśnia, jakie zmiany w dotychczasowej organizacji egzaminu gimnazjalnego wprowadza rzeczone rozporządzenie.
Na łamach listopadowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu wzorcowy regulamin samorządu uczniowskiego, który uchwalany jest w głosowaniu jawnym podczas zebrania Rady Samorządu Uczniowskiego z gospodarzami klas. Przykładowy regulamin znajdą Państwo w rubryce „Narzędziownia”.
„Regulamin zwalniania pracowników w placówce niepublicznej” to artykuł Marty Handzlik, znajdujący się w rubryce „Placówka niepubliczna”. Autorka podkreśla w nim, że „obowiązek tworzenia regulaminu zwalniania pracowników w placówce niepublicznej powstaje jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi. W przeciwnym wypadku taki regulamin może być oczywiście pomocny dyrektorowi, gdy ten będzie musiał dokonać wyboru, który z dwóch pracowników powinien zostać zwolniony, jednak jego tworzenie nie należy do obowiązków dyrektora. Ponadto, nawet w przypadku gdy dochodzi do zwolnień grupowych, stworzenie regulaminu zwolnień jest obowiązkowe dopiero wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników (pedagogicznych i niepedagogicznych)”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, w jakich sytuacjach pracodawca może wydać regulamin zwalniania pracowników, którego zapisy mają charakter pomocniczy.
Zachęcamy Państwa do lektury listopadowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w rubryce „Narzędziownia” – regulaminu samorządu uczniowskiego, listy kontrolnej dokumentów dotyczących wycieczki szkolnej i wykazu uczniów wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej.