Tematem przewodnim majowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest kontrola realizacji nowej podstawy programowej. Obowiązki dyrektorów szkół w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego opisuje Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Zaproponowana przez Panią Minister Katarzynę Hall nowa koncepcja pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest szansą, by stworzyć w polskiej szkole środowisko przyjazne do osiągania przez każdego ucznia sukcesów w górnej granicy jego potencjalnych możliwości. Ale spełnione muszą być dwa podstawowe warunki, gwarantujące powodzenie wprowadzanych zmian. Pierwszy – prawidłowe rozpoznanie, zdiagnozowanie specjalnych potrzeb edukacyjnych każdego ucznia i ich zaspokajanie. Drugi zaś – systematyczna ewaluacja podejmowanych działań w ramach prowadzonej pomocy psychologiczno-pedagogicznej i na jej podstawie formułowanie wniosków do dalszych działań” – pisze Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Ocena sytuacji wychowawczej oraz pierwszych działań z zakresu nowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole”, znajdującym się w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autor wymienia w nim nowe zadania szkoły w zakresie udzielania uczniom, ich rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Państwa uwadze polecamy tekst Jacka Steca zatytułowany „Kontrola realizacji nowej podstawy programowej”. Ekspert przypomina czytelnikom, że dobiega końca drugi rok wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach, klasach pierwszych i drugich edukacji wczesnoszkolnej oraz pierwszych i drugich klasach gimnazjum. Kierownicy jednostek oświatowych mają obowiązek kontrolowania wdrażania przez nauczycieli realizacji nowej podstawy programowej w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Jak prowadzić wewnątrzszkolne badania dotyczące stopnia realizacji podstawy programowej? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy artykuł.
„Szkoła niepubliczna – alternatywą dla likwidacji placówki?” to artykuł Małgorzaty Polis, w którym znajdą Państwo praktyczne porady dotyczące zakładania placówki niepublicznej. Autorka podkreśla w nim, że „zasady zakładania szkół niepublicznych reguluje rozdział 8 Ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty (UoSO). Procedura powołania szkoły wydaje się dosyć skomplikowana, ponieważ odsyła zainteresowanych zarówno do innych rozdziałów ustawy, jak i odrębnych aktów prawa oświatowego. Jednakże po kilkakrotnej analizie przestaje się wydawać zbyt trudna do realizacji. Szkołę niepubliczną może założyć osoba fizyczna lub prawna, co w rzeczywistości oznacza osobę prywatną, stowarzyszenie, fundację, czy nawet spółkę (spółka akcyjna lub spółka z o.o.). Placówka niepubliczna, w której uczniowie spełniają obowiązek szkolny (szkoła podstawowa i gimnazjum) musi posiadać uprawnienia szkoły publicznej. Jak je uzyskać określa ustawa (art. 7 ust. 3). Uprawnienia takie może otrzymać także szkoła ponadgimnazjalna”.
„W rozdziale 8 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zmianami) zawarto zapisy stanowiące o obowiązku przydzielania odpowiednich środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli. Dokładnie w art. 72. ust. 1 tej ustawy ustanowiono, że niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przydzielą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej oraz określą rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania. Uprawnienia te zachowują również nauczyciele po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne bez względu na to, kiedy to przejście nastąpiło” – pisze Wioletta Kędziora w artykule zatytułowanym „Pomoc zdrowotna dla nauczycieli”, znajdującym się w rubryce „Dyrektor a finanse”. Autorka wymienia w nim sytuacje, w związku z którymi świadczenie może być przyznane pracownikowi jednostki oświatowej.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Bogusława Śnieżka pt. „Decyzje administracyjne dyrektora szkoły”, który publikujemy w dziale „Dyrektor pod kontrolą”. Autor podkreśla w nim, że „w trakcie codziennej pracy związanej z zarządzaniem jednostką oświatową dyrektor szkoły podejmuje różne decyzje. Nie każda z nich jest decyzją w rozumieniu prawa administracyjnego. Decyzjami administracyjnymi są jednostronne rozstrzygnięcia właściwych organów administracji publicznej, określające w sposób prawnie wiążący sytuację konkretnie oznaczonego adresata w sprawie indywidualnej. Czy dany akt jest decyzją przesądza nie jego nazwa, lecz charakter sprawy oraz treść przepisu będącego podstawą działania organu załatwiającego tę sprawę. Generalnie wywołują one skutek z chwilą doręczenia lub ogłoszenia”. W jakich sprawach dyrektor szkoły uprawniony jest do wydawania decyzji administracyjnych? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy artykuł.
Ponadto, w rubryce „Narzędziownia” publikujemy wzory decyzji administracyjnych dyrektora szkoły.