Tematem przewodnim kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” są decyzje kadrowe dyrektora szkoły na nowy rok szkolny. Jak nawiązać stosunek pracy z nauczycielem lub pracownikiem niepedagogicznym? Kiedy wygasa stosunek pracy z nauczycielem? Jakie są żelazne zasady zwalniania pracowników? Na te pytania odpowiada Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Określony stopień awansu zawodowego nauczyciela ma dla pracownika potrójne znaczenie – wyznacza określone miejsce w hierarchii zawodowej, sankcjonuje wypracowaną przez niego pozycję zawodową i ma wymierny wpływ na uzyskiwane ze stosunku pracy wynagrodzenie zasadnicze. Awans zawodowy nauczyciela i wynikająca z niego wysokość wynagrodzenia zasadniczego przekłada się na wszelkiego rodzaju pochodne płacowe, które liczone są odsetkiem procentowym od tego właśnie wynagrodzenia (np. dodatek „stażowy” czy „motywacyjny”).
W związku z tym, że od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu zmian w zasadach awansu zawodowego nauczyciela i być może to już ostatnie postępowanie realizowane w oparciu o dotychczasowe regulacje prawne, w bieżącym wydaniu czasopisma publikujemy tekst Jana Lewandowskiego zatytułowany „Zadania dyrektora związane z awansem zawodowym nauczycieli”. Znajdą w nim Państwo szczegółowy opis obowiązującej procedury awansowej.
„W przypadku oceny dorobku zawodowego należy koniecznie przypomnieć, czym tak naprawdę jest ocena dorobku zawodowego. Z pewnością nie jest to ocena spełniania przez nauczyciela wymagań kwalifikacyjnych na określony stopień awansu. Dyrektor nie posiada takich kompetencji, tylko specjalnie powołana do tego celu komisja. Dyrektor natomiast faktycznie rozlicza nauczyciela z zadań, które mu zatwierdził do realizacji na okres odbywania stażu oraz wskazuje jego rozwój w określonych obszarach” – pisze Jan Lewandowski na łamach kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły”. Jakie elementy powinien uwzględnić dyrektor w opisowej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy numer czasopisma.
W tym miesiącu przekazujemy Państwu wzorcowe zaświadczenie dyrektora szkoły wystawiane nauczycielowi zgodnie z rozporządzeniem z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2004 r. Nr 260, poz. 2593) ze zmianami z dnia 14 listopada 2007 roku (Dz. U. z 2007 r. Nr 214, poz. 1580). Przeznaczone do wypełnienia pismo znajdą Państwo w rubryce „Narzędziownia”.
Jaki związek ma wprowadzana od roku szkolnego 2011/2012 nowa formuła pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach z arkuszem organizacyjnym? Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorach szkół w związku z tym? Które należy wykonać jeszcze przed oddaniem organowi prowadzącemu arkusza organizacyjnego do zatwierdzenia? Na te pytania odpowiada Jacek Stec w artykule zatytułowanym „Działania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej do podjęcia przed oddaniem arkusza organizacyjnego”, znajdującym się w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”.
„Bezpieczne przerwy międzylekcyjne w szkole” to artykuł Jacka Steca, zamieszczony w dziale „Bezpieczna szkoła”. Autor przedstawia w nim pomysły, które mogą pomóc dyrektorom stworzyć własne koncepcje bezpiecznych przerw międzylekcyjnych.
W rubryce „Ewaluacja w szkole” znajduje się tekst Jana Lewandowskiego zatytułowany „Realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 2.5. w praktyce – kształtuje się postawy uczniów”. Autor ustala w nim rozumienie poszczególnych elementów wymagania 2.5. i przystępuje do całościowego przeanalizowania jego znaczenia.
Zachęcamy Państwa do lektury kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w dziale „Narzędziownia” – wzoru wypowiedzenia umowy o pracę, zaświadczenia dyrektora szkoły i wniosku do Rady Rodziców o wystawienie opinii o nauczycielu.