Tematem przewodnim marcowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest przygotowanie arkusza organizacyjnego szkoły na nadchodzący rok 2011/2012. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jan Lewandowski i Zenon Decyk pomogą Państwu w opracowaniu założeń organizacyjno-planistycznych na kolejny rok szkolny.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Zasady powołania zespołu w ramach reformy pomocy psychologiczno-pedagogicznej” to artykuł Zenona Decyka, który publikujemy w rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna”. Autor przybliża w nim zmiany wynikające z podpisanego przez Panią Minister Katarzynę Hall, w dniu 17 listopada 2010 roku, pakietu rozporządzeń związanych z udzielaniem i organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach.
W rubryce „Ewaluacja w szkole” znajduje się artykuł Jana Lewandowskiego zatytułowany „Realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 2.4. w praktyce. Procesy edukacyjne są efektem współdziałania nauczycieli”. Wychodząc naprzeciw potrzebom dyrektorów i nauczycieli, autor analizuje kolejne wymagania z rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego. W bieżącym numerze „Doradcy Dyrektora Szkoły” Jan Lewandowski przystępuje do całościowego przeanalizowania znaczenia wymagania 2.4.
Na łamach marcowego numeru „Doradcy Dyrektora Szkoły” publikujemy wzorcowy wniosek o przyznanie świadczenia socjalnego. Przeznaczone do wypełnienia pismo znajdą Państwo w dziale „Narzędziownia”.
W artykule zatytułowanym „Przygotowanie arkusza organizacyjnego szkoły na nadchodzący rok szkolny 2011/2012 czas zacząć” Jan Lewandowski i Zenon Decyk przypominają, jakie podstawowe elementy wyznaczają cykl organizacyjny pracy szkoły. „Na pierwszym miejscu wymieniany jest zawsze arkusz organizacyjny szkoły, ale i pozostałe elementy mają przecież bardzo istotny wpływ na ostateczny kształt arkusza organizacyjnego. W związku z powyższym należy przypomnieć sobie, czym w zasadzie jest arkusz organizacyjny. Pozwoli to na usystematyzowanie toku myślenia oraz samych działań. Arkusz organizacyjny szkoły jest liczbowo, graficznie i osobowo wyrażoną decyzją, dotyczącą struktury organizacyjnej szkoły, struktury programowo-pedagogicznej oraz obsady osobowej wszystkich głównych i całorocznych działań w kolejnym roku szkolnym; decyzją finansową, stwierdzającą, że organ prowadzący szkołę zapewnia środki na opłacenie kadry pedagogicznej i niepedagogicznej w liczbie godzin ustalonej w arkuszu organizacyjnym; określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Z powyższych względów należy do pracy nad nim przystąpić z wyjątkową rozwagą i uwagą jednocześnie” – podkreślają eksperci.
„Zgodnie z założeniami nadzoru pedagogicznego dyrektor realizuje swe zadania we współpracy z nauczycielami, m.in. w formie kontroli i ewaluacji wewnętrznej wykorzystywanej do doskonalenia jakości pracy szkoły. Wyniki takiej ewaluacji brane są pod uwagę w ewaluacji zewnętrznej. Ważnym obszarem ewaluacji jest efektywna działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza szkoły, czyli efektywna realizacja podstawy programowej, w której koniecznie musi uczestniczyć każdy nauczyciel” – pisze Mariola Rink-Przybylska w artykule zatytułowanym „Samokontrola realizacji podstawy programowej przez nauczyciela”, znajdujący się rubryce „Nauczyciel pod kontrolą”. Zachęcamy do lektury niniejszego tekstu i zapoznania się z narzędziami kontrolnymi, umożliwiającymi obserwację własnej pracy.
Zachęcamy Państwa do lektury kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w dziale „Narzędziownia” – wniosku o przyznanie świadczenia socjalnego i projektu ewaluacji w szkole, dotyczącego realizacji wymagania 2.4. z rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego.