Tematem przewodnim wrześniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest planowanie pracy w roku 2010/2011 w oparciu o aktualne zmiany w prawie. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec wymienia zasady, które uporządkują związane z tym działania i pozwolą na podejmowanie decyzji zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.
W rubryce „Bezpieczna szkoła” radzimy, jak dobrze przygotować się do kontroli stanu technicznego i sanitarnego obiektów należących do placówki oświatowej, zaś w dziale „Nowoczesna szkoła” przyglądamy się roli szkolnej biblioteki.
Ponadto, w tym miesiącu analizujemy obowiązki dyrektora szkoły niepublicznej w zakresie nadzoru pedagogicznego, przedstawiamy główne kryteria wyboru członków zespołu ds. wewnętrznej ewaluacji w szkole i informujemy, jak wypełniać arkusze ocen pierwszoklasistów po wejściu w życie nowego rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Jana Lewandowskiego pt. „Skład zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej”, znajdującego się w dziale „Ewaluacja w szkole”. Autor przedstawia w nim główne kryteria wyboru członków zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej. „Katalog kryteriów wyboru osób jest otwarty. Otwarty z tego powodu, że powinien być uzupełniony kryteriami związanymi ze specyfiką szkoły lub placówki, w której ewaluacja będzie przeprowadzana. Trochę inaczej będzie to wyglądało w liceum ogólnokształcącym, w gimnazjum czy w szkole podstawowej, a jeszcze inaczej w placówce kształcenia specjalnego. Nie należy się przerażać ilością przytoczonych kryteriów. Nie wszystkie każdy z członków zespołu ewaluacyjnego musi spełniać. To tak samo, jak przy wyborze kandydatów na opiekunów stażu. Przyjmuje się pewien katalog kryteriów i wybiera się te osoby, które spełniają ich najwięcej. Ale i odwrotnie nie można wybrać osoby, która nie spełnia pewnego minimum kryteriów (nie mówiąc już, że żadnego). Minimum to musi określić sam dyrektor szkoły, ponieważ to on najlepiej zna swoich nauczycieli i ich kwalifikacje zarówno formalne, jak i mentalne” – dodaje Jan Lewandowski.
Państwa uwadze polecamy artykuł Jacka Steca zatytułowany „Jak wypełniać arkusze ocen pierwszoklasistów od nowego roku szkolnego?”, który publikujemy w rubryce „Z praktyki szkolnej”. Autor przypomina w nim, że „Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall – 28 maja 2010 roku podpisała rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 97, pozycja 624). Zastąpiło ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 marca 2005 roku w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. z 2005 r. Nr 58, pozycja 504 z późniejszymi zmianami)”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, jak wypełniać arkusze ocen uczniów pierwszej klasy od 1 września 2010 roku.
Wewnętrzny nadzór pedagogiczny w szkole i placówce niepublicznej jest wyborem dyrektora lub osoby prowadzącej. Czy warto go prowadzić? Jakie obowiązki dyrektora szkoły niepublicznej wynikają z zobowiązania do przeprowadzenia nadzoru pedagogicznego? Które zadania dyrektora związane są z nadzorem kuratora? Odpowiedzi na te pytania udziela Wanda Pakulniewicz w artykule zatytułowanym „Obowiązki dyrektora szkoły niepublicznej w zakresie nadzoru pedagogicznego”, znajdujący się w rubryce „Placówka niepubliczna”.
Na łamach wrześniowego numeru „Doradcy Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu szkolny plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2010/2011 i listę zadań wynikających z § 20 rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym.
W rubryce „Bezpieczna szkoła” publikujemy tekst Janiny Zawadzkiej zatytułowany „Zanim rozpocznie się rok szkolny”. Starszy specjalista BHP, inspektor ochrony przeciwpożarowej i doradca w zakresie stosowania przepisów prawa pracy m.in. dla placówek oświatowych wymienia w nim najczęstsze nieprawidłowości stwierdzane w czasie kontroli obiektów należących do szkoły i radzi, jak dobrze przygotować się do oceny stanu technicznego obiektu budowlanego.
„Doceńmy szkolne biblioteki” to felieton Małgorzaty Łoskot, znajdujący się w rubryce „Nowoczesna szkoła”. Zachęcamy Państwa do jego lektury i przeanalizowania razem z autorką obowiązków spoczywających na współczesnych bibliotekarzach. Małgorzata Łoskot podkreśla, że nowoczesna szkoła nie może zamykać oczu na nowe media. „Musi ze swym czytelnikiem wędrować po świecie informacji, razem pokonywać trudności, omijać zagrożenia, podejmować trudne tematy, a przy okazji aktywizować uczniów, zachęcać do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Są miejsca na mapie Polski, gdzie biblioteka dawno zmieniła nazwę na centrum dydaktyczne szkoły, szkolny ośrodek dydaktyczno-informacyjny, a nawet na lokalne centrum informacji, tzw. «media center». Ta nowoczesna terminologia ma być niejako synonimem ogólnoszkolnej placówki multidyscyplinarnej, której główną dyrektywą jest uczenie metody samodzielnego zdobywania wiedzy, zarówno w aspekcie potrzeb ucznia, jak i nauczyciela. Czas więc, by w każdej szkole udostępnianie zbiorów polegało nie tylko na wypożyczaniu materiałów do domu i czytelni, ale także na udostępnieniu zbiorów specjalnych (np. programów komputerowych), przydatnych nauczycielowi do pracy z klasą/grupą, wyszukaniu odpowiedniej informacji czy skanowaniu zbiorów – oczywiście na potrzeby szkolnej społeczności” – dodaje autorka.
Zachęcamy Państwa do lektury wrześniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w dziale „Narzędziownia” – szkolnego plan nadzoru pedagogicznego na rok 2010/2011 i projektu ewaluacji w szkole do wymagania 2.1.