Na łamach październikowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” informujemy, w jaki sposób kierownik jednostki oświatowej powinien monitorować realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego. W artykule otwierającym bieżący numer czasopisma Jacek Stec radzi, jakie działania powinien wykonać dyrektor, aby móc stwierdzić, że placówka, którą kieruje, a także zatrudniony w niej zespół nauczycieli, rzetelnie kształcą wśród uczniów określone podstawą programową umiejętności.
W tym miesiącu poruszamy również temat gospodarowania mieniem jednostki oświatowej, analizując zasady przeprowadzania inwentaryzacji w szkole.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Wandy Pakulniewicz pt. „Realizacja podstawy programowej w szkołach niepublicznych”, który publikujemy w rubryce „Placówka niepubliczna”. Autorka przybliża w nim podstawę prawną wdrażania podstawy programowej i radzi czytelnikom, o czym należy pamiętać planując realizację podstawy programowej w placówce niepublicznej.
„Komentarz do projektu ewaluacyjnego – wymaganie 2.2. Oferta edukacyjna umożliwia realizację podstawy programowej” to artykuł Jana Lewandowskiego, znajdujący się w dziale „Ewaluacja w szkole”. Autor podkreśla w nim, że wdrażanie podstawy programowej należy analizować w trzech płaszczyznach: ilościowej, treściowej i efektywnej, zaś elementy te powinny znaleźć się w projekcie ewaluacji spełniania tego wymagania.
W bieżącym numerze „Doradcy Dyrektora Szkoły” proponujemy Państwu przeprowadzenie ewaluacji w szkole, której celem jest zebranie informacji na temat organizowanych w placówce zajęć dodatkowych. Zebrane w ten sposób dane umożliwią udoskonalenie oferty dydaktycznej w placówce edukacyjnej. Jednocześnie podkreślamy, że na raz przygotowanej ofercie nie wolno poprzestawać, trzeba ją systematycznie modyfikować pod wpływem wyników kolejnych ewaluacji w szkole.
Państwa uwadze polecamy tekst Wioletty Kędziory zatytułowany „Gospodarowanie mieniem – zasady przeprowadzania inwentaryzacji w szkole”. Autorka analizuje w nim zapisy ustawy o rachunkowości, określające zasady przygotowania, przebiegu, wyceny oraz rozliczenia inwentaryzacji składników aktywów i pasywów, a także nieujętych w księgach rachunkowych innych wierzytelności i zobowiązań jednostki sektora finansów publicznych.
Ponadto, w październikowej „Narzędziowni” przekazujemy Państwu plan inwentaryzacji, wzór zarządzenia dyrektora w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji i protokół rozliczenia wyników inwentaryzacji.
W rubryce „Bezpieczna szkoła” publikujemy tekst Zbigniewa Szafrańskiego zatytułowany „Ewakuacja i ochrona ppoż. w placówce oświatowej – zasady zachowania się po ogłoszeniu alarmu w szkole”. Specjalista w dziedzinie zarządzanie bezpieczeństwem pracy przedstawia w nim najważniejsze zasady, które powinien pamiętać i przestrzegać każdy nauczyciel oraz uczeń z chwilą ogłoszenia alarmu w szkole.
Zachęcamy Państwa do lektury październikowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów opublikowanych w dziale „Narzędziownia” – projektu ewaluacji do wymagania 2.2. oraz przykładowej ankiety w sprawie zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych na rok szkolny 2010/2011.