Tematem przewodnim kwietniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 1.2. – uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jan Lewandowski analizuje wymagania z rzeczonego rozporządzenia MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego, aby udzielić Państwu pomocy w przygotowywaniu rzetelnego projektu ewaluacji w wybranych zakresach działań.
Ponadto, w tym miesiącu analizujemy wszystkie kryteria niezbędne do dokonania prawidłowej oceny pracy nauczyciela, przybliżamy nowe obowiązki organów prowadzących w zakresie oceny pracy dyrektorów i rozwiewamy wątpliwości dotyczące realizowania i rozliczania tzw. „godzin karcianych” w szkołach.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Jana Lewandowskiego pt. „Ocena pracy nauczyciela – w aspekcie wymagania 1.2 rozporządzenia MEN o nadzorze”, znajdującego się w rubryce „Nauczyciel pod lupą”. Autor wyjaśnia w nim, na czym należy koncentrować się przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela oraz wymienia kryteria i wskaźniki, które pozwolą w znacznym stopniu ocenę tę zobiektywizować.
Na łamach kwietniowego wydania czasopisma publikujemy ankietę dla uczniów zatytułowaną „Czy potrafię się uczyć?”. Niniejsze narzędzie umożliwi wyeliminowanie czynników wpływających negatywnie na proces uczenia się. Kwestionariusz ankiety znajdą Państwo w dziale „Narzędziownia”.
W tej samej rubryce przedstawiamy procedurę obserwacji zajęć w jednostce oświatowej, której celem jest analiza rozwoju wiedzy, umiejętności i postaw uczniów, gromadzenie informacji o pracy nauczyciela w celu dokonywania oceny jego dokonań oraz inspirowanie i wspieranie nauczycieli w realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych.
W tym miesiącu przekazujemy dyrektorom szkół projekt ewaluacji, którego celem jest sprawdzenie efektywności wykorzystania metody pracy w grupie. Z pomocą niniejszego narzędzia badawczego dowiedzą się Państwo, w jaki sposób nauczyciel realizuje metodę pracy grupowej oraz jakie efekty przynosi stosowanie tej metody podczas lekcji.
Zachęcamy Państwa do lektury kwietniowego numeru „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów opublikowanych w dziale „Narzędziownia” – opisu procedury obserwacji zajęć, ankiety dla uczniów dotyczącej efektywności procesu uczenia się i listy kontrolnej zagrożeń, która ułatwi ustalenie poziomu bezpieczeństwa w placówce oświatowej.