Tematem przewodnim pierwszego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest szczegółowa realizacja wymagania 1.1 w praktyce – analiza wyników sprawdzianów i egzaminów. W artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma Jacek Stec i Jan Lewandowski przyglądają się wymaganiom z rzeczonego rozporządzenia MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego, aby udzielić Państwu pomocy w przygotowywaniu rzetelnego projektu ewaluacji w wybranych zakresach działań.
Ponadto, w tym miesiącu przekazujemy Państwu harmonogram ewaluacji, publikujemy wzorcowy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego i przybliżamy zasady przyznawania nauczycielom dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Co jest celem formułowania koncepcji pracy szkoły? Jakie pytania należy postawić w czasie prowadzenia analizy strategicznej? Jakie podstawowe błędy popełniane są przy projektowaniu koncepcji pracy szkoły? Odpowiedzi na te pytania udziela Jan Lewandowski w artykule zatytułowanym „Wytyczne do opracowania koncepcji pracy szkoły”, który publikujemy w rubryce specjalnej.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest obligatoryjna w placówkach sfery budżetowej. Nie oznacza to, że prawo takie nie może również funkcjonować w placówkach niepublicznych. Organ prowadzący może takie uprawnienie przyznać pracownikom placówek niepublicznych. Podstawą prawną w tym przypadku jest zawarcie układu zbiorowego pracy. Również zapis w regulaminie wynagradzania o zasadach przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego jest podstawą do jego wypłacenia. W placówkach sfery budżetowej (a takimi niewątpliwie są szkoły, prowadzone w formie jednostek budżetowych) na ustalenie i wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, czyli popularnie tzw. trzynastki, mamy czas do dnia 31 marca każdego roku” – pisze Wioletta Kędziora w artykule zatytułowanym „Dodatkowe wynagrodzenie roczne”, który publikujemy w dziale „Dyrektor a finanse”. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, w jakich przypadkach pracownikowi nie przysługuje tzw. „trzynastka” oraz na podstawie jakich przepisów ustala się wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela.
W marcowej „Narzędziowni” zamieszczamy przykład projektu ewaluacji dla wymagania 1.1, której celem jest zebranie informacji na temat efektywności wykorzystania wyników analiz sprawdzianu i/lub egzaminu(ów). Projekt działań ewaluacyjnych znajdą Państwo w rubryce „Narzędziownia”.
W bieżącym wydaniu „Doradcy Dyrektora Szkoły” przekazujemy Państwu kartę obserwacyjną – arkusz obserwacji diagnozującej, umożliwiający monitorowanie i ocenę zajęć prowadzonych przez nauczyciela, a także sformułowanie wniosków pozwalających na udoskonalenie procesu dydaktycznego.
Zachęcamy Państwa do lektury marcowego numeru „Doradcy Dyrektora Szkoły” i wykorzystania materiałów, które publikujemy w dziale „Narzędziownia” – harmonogramu ewaluacji, arkusza obserwacji diagnozującej, wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego i przykładu projektu ewaluacji dla wymagania 1.1.