Tematem przewodnim styczniowego wydania „Doradcy Dyrektora Szkoły” jest rola dyrektora szkoły w ukierunkowaniu zawodowym uczniów. Obowiązujące przepisy prawa dotyczące organizacji systemu doradztwa zawodowego w szkole analizuje Jacek Stec w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma.
W tym miesiącu przypominamy, że od dyrektora szkoły zależy organizacja i warunki ewakuacji osób niepełnosprawnych z placówek edukacyjnych. W rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna” radzimy naszym czytelnikom, jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo ewakuacji, a w rubryce „Bezpieczna szkoła” przybliżamy najważniejsze aspekty ochrony przeciwpożarowej.
W dziale „Narzędziownia” znajdą Państwo następujące materiały:
„Poradnictwo zawodowe w szkołach to jedna z form pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 17 listopada 2010 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana uczniom w formie klas terapeutycznych, zajęć rozwijających uzdolnienia, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym, a także zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej (w przypadku uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych) oraz porad i konsultacji” – wyjaśnia Jerzy Bielecki w rozmowie w Anną Przybył. Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu miesiąca z kierownikiem Wydziału Poradnictwa Zawodowego Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, w którym ekspert ocenia stan poradnictwa zawodowego w polskich szkołach.
W rubryce „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna” publikujemy tekst Pawła Gromka zatytułowany „Ewakuacja osób niepełnosprawnych z obiektów oświatowych”. Specjalista bezpieczeństwa pożarowego i pracy oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie przekazuje Państwu przykładowy scenariusz ewakuacji próbnej z udziałem osoby niepełnosprawnej. Ekspert podkreśla, że „ewakuacja osób niepełnosprawnych powinna przebiegać po odpowiednio przystosowanych drogach ewakuacyjnych (korytarzach, klatkach schodowych, przez drzwi i inne zwężenia). Zdecydowanie odradza się używania jakichkolwiek wind i dźwigów. Zawsze natomiast należy wziąć pod uwagę rodzaj i stopień niepełnosprawności”.
Temat ten kontynuujemy w rubryce „Bezpieczna szkoła”, w której znajdą Państwo artykuł zatytułowany „Efektywne ewakuacje próbne”. Paweł Gromek wymienia w nim obowiązki dyrektora szkoły w związku z organizacją ewakuacji próbnych i najważniejsze aspekty ochrony przeciwpożarowej.
Zachęcamy Państwa do lektury tekstu Jana Lewandowskiego pt. „Realizacja przez dyrektora szkoły wymagania 3.2. w praktyce”, znajdującego się w rubryce „Ewaluacja w szkole”. Autor przybliża w nim celowość zbierania informacji o losach absolwentów i przedstawia przykładowe pytania, które warto skierować do absolwentów. Pozyskane w ten sposób informacje stanowią niezwykle cenny materiał do dalszej pracy nad budowaniem właściwej strategii szkoły.
Przykładowy projekt ewaluacji w szkole znajdą Państwo w dziale „Narzędziownia”.
„Karta nauczyciela w placówce niepublicznej” to artykuł Zenona Decyka, który publikujemy w rubryce „Placówki niepubliczne”. Autor przedstawia w nim zobowiązania nauczycieli szkół i placówek niepublicznych wynikające z zasad określonych w art. 6 Karty Nauczyciela. Zenon Decyk przekonuje, że w praktyce większość placówek niepublicznych stosuje rozwiązania zbliżone do rozwiązań zawartych w Karcie Nauczyciela ze względu na kalendarz roku szkolnego i rytm pracy szkoły. Czy rozwiązania zawarte w rzeczonej ustawie są korzystne dla pedagogów? Dowiedzą się tego Państwo czytając styczniowy numer „Doradcy Dyrektora Szkoły”.