Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

23 grudnia 2022

Nie ma rewalidacji bez integracji

0 158

Czy rewalidacja dzieci z niepełnosprawnością może pomijać działania w kierunku integracji z tymi bardziej sprawnymi? Wstępnie załóżmy, że nie. W takim razie jak wspierać integrację wśród dzieci? Odpowiedzią na to co raz częściej są integracyjne place zabaw, tworzone także przy szkołach i przedszkolach. Co powinno nam przyświecać przy planowaniu takiej inwestycji? Będzie to na pewno kryterium skuteczności w rzeczywistym integrowaniu dziecięcych społeczności.

Zacznijmy od definicji. Rewalidacja, to „całokształt podejmowanych i usystematyzowanych działań mających na celu przywrócenie człowiekowi niepełnosprawnemu (również intelektualnie) możliwie pełnej sprawności. Jest to proces edukacyjny, terapeutyczny i wychowawczy z zaplanowanymi celami, uwzględniającymi wiedzę teoretyczną i działanie skierowane na osobę niepełnosprawną. Usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych (źródło: Wikipedia).” Skoro myślimy o możliwie najpełniejszym przywróceniu sprawności, to nie możemy pominąć umiejętności społecznych. Te w końcu będą decydowały na ile dziecko z niepełnosprawnością poradzi sobie w dorosłym życiu. A sprowadza się to do spektrum bardzo różnorodnych kompetencji, które w naturalny sposób są zdobywane podczas interakcji w grupie rówieśniczej. Będzie to m. in:

 • sprawność fizyczna,
 • sprawność intelektualna,
 • umiejętność komunikacji werbalnej,
 • poczucie własnej wartości, z którym wiąże się odwaga do wejścia w interakcję z drugą osobą lub do podjęcia innego rodzaju działania,
 • umiejętność pracy w grupie,
 • umiejętność rozwiązywania problemów.

Do interakcji społecznych pomiędzy dziećmi najczęściej dochodzi podczas zabawy. Dlatego tak istotne jest takie dobranie aktywności, aby z jednej strony dawały możliwość rozwoju osobistego, a z drugiej - pozytywnych doświadczeń z innymi. Co sprawdza się w rzeczywistości można zaobserwować na tradycyjnym placu zabaw. Na zjeżdżalni czy sprężynowcu dzieci bawią się indywidualnie, a interakcja z rówieśnikami będzie dotyczyła głównie zabiegania o dostęp do urządzenia zabawowego. Z reguły prowadzi to do napięć, choć oczywiście uczy także trudnej sztuki „dogadywania się” pomiędzy dziećmi. Inaczej będzie podczas zabaw, np. w dom, często odbywających się poza urządzeniami, w zielonym zakątku placyku zabaw.

Koncepcja luźnych części

Dzieci najchętniej wchodzą w integrację podczas wspólnych działań. W kontekście placów zabaw jest to możliwe szczególnie na obiektach typu loose parts playgroud (plac zabaw z luźnych elementów). Są to miejsca zabaw, najczęściej na świeżym powietrzu, które pozwalają na ciągłą przebudowę. Jedną z ich odmian będzie śmieciowy plac zabaw, na którym dzieci mają dostępne różne, niepotrzebne dorosłym przedmioty, takie jak stare opony, zepsuty telefon, pokrywka od garnka, skrzynki po owocach, kartony, sznurek, materiały tekstylne itp. Z tych materiałów dzieci podczas 30 minut zabawy mogą wielokrotnie stworzyć masę różnorodnych obiektów – mniej lub bardziej abstrakcyjnych. Taka wspólna aktywność wzmacnia wszystkie wymienione wyżej kompetencje. Dziecko z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową lub intelektualną, podczas twórczej zabawy jest blisko rówieśników. I odwrotnie – dziecko bardziej sprawne ma możliwość pełniejszego uczestnictwa w życiu społeczności, której naturalnymi członkami są osoby mniej sprawne.

Wielkie piankowe klocki do szkoły i przedszkola

Śmieciowy, czy też inny plac zabaw z luźnymi elementami, które są twarde i nie przeszły badań jako produkty dla dzieci, może budzić wątpliwości z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dlatego też popularność zyskują atestowane klocki piankowe. W Mammutico® stworzyliśmy ich wersje w skali XXL, które charakteryzują się:

 • bardzo małą wagą, co przekłada się na możliwość przenoszenia przez najmniejsze dzieci i wykształca poczucie sprawczości,
 • bardzo dużymi rozmiarami, co pozwala dzieciom budować obiekty większe od nich,
 • bardzo miłą w dotyku powierzchnią, która zachęca do interakcji dzieci ze spektrum autyzmu i nadwrażliwością czuciową,
 • możliwością użytkowania w pomieszczeniach, na zewnątrz a nawet w wodzie i na śniegu – odporność na zmiany temperatury i promieniowanie UV,
 • sprężystością pianki, co gwarantuje bezpieczeństwo w razie uderzenia i plastyczność, przy czym materiał powraca do pierwotnego kształtu,
 • wysoką trwałością i jakością obróbki, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie i pozwala nam na udzielenie 3-letniej gwarancji,
 • przemyślanym kształtem – klika linii produktów dostosowanych do różnych grup wiekowych i zadań;
 • bezpieczeństwem higienicznym – klocki nie chłoną wilgoci, można je myć i dezynfekować.

Jakie klocki wybrać do przedszkola?

W przedszkolu najlepiej sprawdzą się klocki z linii Mammutico® Simple i Smart. Przy czym do obu linii produktów przygotowaliśmy scenariusze zabaw, które wspomogą nauczyciela w inspiracji dzieci do twórczej zabawy.

Mammutico® Simple to bardzo duże piankowe cegły, które zapewniają szybkie efekty. Budowanie z Simple jest nastawione przede wszystkim na radość z ciągłej budowy i burzenia. Tu bardzo szybko powstanie baza w której schroni się cała grupa przyjaciół. Układając ścieżkę do chodzenia po klockach możemy pobawić się w lawę. Najpierw dzieci budują tor po którym można chodzi w kółko i go testują. Potem mogą dobrać się w pary, gdzie na zmianę jedna osoba prowadzi drugą, która ma zasłonięte oczy. Może to robić trzymając ją za rękę, a w najtrudniejszej wersji prowadzi ją przekazując informacje słowne. Oczywiście można tworzyć tory o różnym poziomie trudności i ta zabawa cieszy się bardzo dużą popularnością. Bardzo lubiane przez dzieci jest też tworzenie ogromnych torów przewracających się klocków domino a także budowanie tuneli i labiryntów, które pokonujemy na czworaka i z zamkniętymi oczami. Możliwości jest tyle, co pomysłów dzieci!
 


Mammutico® Smart  to wielkie piankowe wafle, które przede wszystkim zachęcają do twórczego budowania. Można śmiało powiedzieć, że to są największe na świecie klocki konstrukcyjne. Każdy element zestawu ma swoje zastosowanie, czasem nieoczywiste na pierwszy rzut oka. Dlatego warto obejrzeć filmy instruktarzowe, które prezentujemy na naszej stronie. Np. makaron, który najczęściej służy jako łącznik lub element dekoracji bardzo dobrze sprawdzi się jako katapulta, która wyrzuci piankową kostkę do samego sufitu! Zestawy klocków Smart były pierwszymi, które opracowaliśmy i opatentowaliśmy w Mammutico® i dziś z dumą twierdzimy, że świetnie się sprawdzają, także jako zestawy dedykowane do rewalidacji.

Jakie klocki wybrać do szkoły?

Wymienione wyżej linie klocków Mammutico® Smart i Simple sprawdzą się także w szkole podstawowej, choćby do zabawy w szkolnej świetlicy i na placu zabaw. Tu jednak wybór może paść jeszcze na naszą najnowszą linię: Mammutico® Perfect – to klocki konstrukcyjne. W przypadku tej nowości po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przygotowanie instrukcji pozwalającej stworzyć przykładowe konstrukcje krok po kroku. Pozostałe linie klocków tego nie mają, ponieważ nie chcieliśmy ograniczać twórczości dzieci, którym wystarczą bardziej ogólne scenariusze zabaw. Jednak podczas testowania konstrukcyjnych klocków Perfect okazało się, że poznanie ich funkcji może wymagać więcej praktyki. Z pozoru wydają się one banalne, bo wszystkie klocki Perfect mają taki sam kształt. Jednak ten kształt, a przede wszystkim możliwości jego wykorzystania nawet dla nas nie był od początku taki oczywisty. Klocki Perfect po prostu nas zaskakiwały swoją plastycznością i możliwościami połączeń. Dzięki instrukcjom użytkownicy mogą stopniowo poznawać „patenty” Perfectów by potem wymyślać tysiące nowych konstrukcji.
 


Świąteczna Promocja Mammutico®

Święta to czas radości i dzielenia się tym co najlepsze. Przy tej okazji razem z Państwem chcemy dać dzieciom możliwość wyjątkowo inspirującej zabawy, która pobudza ich rozwój i daje możliwość pełniejszej integracji bardziej i mniej sprawnych osób. Dlatego przygotowaliśmy specjalne warunki zakupu zestawów klocków: Świąteczną Ofertę Promocyjną Mammutico®. Obowiązują one tylko do 31.12.2022 r. Zapraszamy do kontaktu już teraz: info@mammutico.com i 729 97 37 37

Przypisy