Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł gościnny

6 grudnia 2018

Kolorowe laboratoria dla polskich szkół. Ruszyła II edycja programu społecznego „Koloratorium”!

0 196

Szkolne laboratorium to miejsce, w którym mogą dziać się rzeczy niezwykłe. Przewodnikami w tej fascynującej podróży są zawsze nauczyciele. Zarówno pracując z podręcznikiem, jak i tworząc ciekawe eksperymenty otwierają uczniów na świat nauki. Aby wesprzeć nauczycieli w ich codziennej pracy, FFiL Śnieżka SA – czołowy producent farb i lakierów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – przygotowała program społeczny „Koloratorium”.

Dzięki uczestnictwie w „Koloratorium”, szkoły podstawowe z całej Polski mogą zamienić swoje pracownie biologiczno-chemiczne w kolorowe sale z profesjonalnym wyposażeniem. 15 listopada 2018 roku rozpoczęła się ogólnopolska edycja programu, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania otaczającego ich środowiska i inspirowanie do dalszych eksperymentów poprzez zapewnienie lepszych warunków do zdobywania wiedzy z zakresu chemii czy biologii.

Jak dołączyć do akcji?

W programie mogą wziąć udział szkoły podstawowe z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców. Aby przystąpić do projektu, wystarczy do 31 grudnia br. założyć profil placówki na platformie koloratorium.pl. Przez cały okres trwania pierwszego etapu akcji, do 22 marca 2019 roku, za wskazane w regulaminie aktywności, zarówno szkoły, jak i uczniowie, mogą zdobywać punkty zliczające się do wspólnej puli. 30 szkół z największą ilością punktów przejdzie do finałowego, drugiego etapu programu, a zwyciężą te, które najlepiej wykonają zadanie finałowe. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2019 roku. Na uczniów, którzy w konkursie indywidualnym najlepiej wykonają kreatywne zadania, np. przygotują pracę plastyczną przedstawiającą pierwiastek w formie superbohatera, również czekają atrakcyjne nagrody.

Pilotażowa edycja „Koloratorium” odbyła się w roku szkolnym 2017/2018 na terenie województwa podkarpackiego. W ścisłym finale znalazło się wówczas 13 szkół z regionu, z których wybrano trzy zwycięskie placówki, gdzie powstały mini laboratoria Śnieżki. Duże zainteresowanie projektem wśród uczniów i nauczycieli zaowocowały jego kontynuacją. Teraz, dzięki współpracy, kreatywności i zaangażowaniu nauczycieli oraz ich podopiecznych, aż 11 zwycięskich szkół z całej Polski otrzyma profesjonalne wyposażenie mini laboratoriów, produkty Śnieżki na remont pracowni oraz wiele innych, ciekawych nagród. Nowoczesne sprzęty i pomoce naukowe umożliwią uczniom już na wczesnym etapie edukacji zagłębienie się w świat nauki oraz poznanie biologii i chemii nie tylko z podręczników.

Wsparcie dla nauczycieli

Nauczyciele w dobrze wyposażonych salach, przy wykorzystaniu ciekawych pomocy naukowych o wysokiej wartości merytorycznej, mają dużo większe możliwości zaciekawienia dzieci swoją dziedziną wiedzy.  W ramach „Koloratorium”, Śnieżka zadbała więc także o przygotowanie specjalnych materiałów dedykowanych pedagogom. Na stronie internetowej „Koloratorium” można pobrać konspekty przykładowych lekcji z ciekawymi eksperymentami dla uczniów. Takie zajęcia pomogą zainspirować najmłodszych do nauki poprzez zabawę. O jakość materiałów zadbała dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu "Wynalazcy przyszłości" w Canal+ Discovery.

„Koloratorium" to efekt połączenia wieloletnich doświadczeń Śnieżki w tworzeniu akcji społecznych i głębokiej wiedzy w dziedzinie chemii, która jest podstawą produkcji farb i innych wyrobów chemii budowlanej. Przez 11 lat Śnieżka m.in. wspierała szkoły w ramach akcji „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga", a także pomagała, i wciąż pomaga, kolorować świat małych pacjentów polskich szpitali w ramach akcji „Dziecięcy świat w kolorach”. Teraz, bazując na własnych doświadczeniach, producent postanowił zaszczepić miłość do nauki wśród uczniów szkół podstawowych.

Szczegółowe informacje na temat „Koloratorium” oraz panel rejestracyjny dostępne są na stronie: www.koloratorium.pl

Przypisy